Jump to content

Heart O Texas Speedway results 5/28/05


Recommended Posts

White Doubles Again at HOT

 

Â

 

ELM MOTT—Keith White from Academy won both the I.M.C.A. modified and I.M.C.A. SportMod features for the second week in a row Friday night at the Heart O' Texas Speedway. In the modified feature, White passed the leader of 19 laps, Russ Reed from Waco, with two laps to go. Michael Thompson from Waco finished third. White finished ahead of Robinson brothers, Kevin and T.J. Green, in the SportMod feature race.

 

Â

 

Benji Kirkpatrick stayed on a winning roll in the I-stock feature beating out B.J. Dulock from Robinson and Steve Spoonts from Belton.

 

Â

 

Jerry West drove down from Fort Worth to win the I.M.C.A. hobby stock feature. Nathan Sodek from Temple and Charles Cosper from Belton trailed West across the finish line.

 

Â

 

Paul Bolfing reached the checkered flag in the competitive street stock feature ahead of fellow Wacoan Doug Andrews and Jason Gauntt from Elm Mott.

 

Â

 

Timmy Kemp from Bellmead took top honors in the pure stock feature followed by Michael Robertson from McGregor and Logan Saulters from Bellmead.

 

Â

 

Michael Haisler from Elm Mott inherited the cruiser feature win after winner Gordon Coble was disqualified after a post race inspection. Russell Bullock from Waco moved to second and Steve Young from Robinson to third.

 

Â

 

The junior mini stocks had a new winner in Victory Lane as Jay Symm from Lorena claimed the feature win over Chandler Simons from Robinson and new driver Dylan Smith from Riesel.

 

Â

 

The Speedway will be back in action Sunday, May 29, as the Sprint Series of Texas highlights the race program. I.M.C.A. modifieds, I-stocks, and hobby stocks will be running along with cruisers and junior mini stocks. Gates will open at 6:00 P.M. and racing will begin at 8:00 P.M., weather permitting. Check our website at www.heartotexspeedway.com for more information.

 

Â

 

Coming Events

 

May 29

Sunday

8:00 P.M.

Point race for IMCA Modified, I-Stock, IMCA Hobby Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock + 305 Sprint Cars

 

June 3

Friday

8:00 P.M.

Regular point night for IMCA Modified, I-Stock, IMCA Hobby Stock, IMCA Southern SportMods, Street Stock, Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock

 

June 10

Friday

8:00 P.M.

Regular point night for IMCA Modified, I-Stock, IMCA Hobby Stock, IMCA Southern SportMods, Street Stock, Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock + Kids' Bicycle Races

 

June 17

Friday

8:00 P.M.

Regular point night for IMCA Modified, I-Stock, IMCA Hobby Stock, IMCA Southern SportMods, Street Stock, Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock + Demolition Derby

 

 

Â

 

Complete Finish

 

May 27, 2005

 

Â

 

I.M.C.A. MODIFIED

 

FEATURE—1. ##1W—Keith White, Academy; 2. #28—Russ Reed, Waco; 3. #22—Michael Thompson, Waco; 4. #34—Ronnie Warren, Oglesby; 5. #99—James Holder, Robinson; 6. #11J—Justin Radcliff, China Spring; 7. #5K—Kenny Stone, Troy; 8. #63—Hardy Henderson, Round Rock; 9. #118—Steven Carter, Waco; 10. #71—Charles Lamb, Aledo; 11. #18—Cody Williamson, Waco; 12. #9—Pat McGuire, Belton; 13. #169—Steve Moore II, Mexia; 14. #11—Daniel Kent, Waco; 15. #5—Keith Green, Robinson; 16. #23—Greg Atwood, Georgetown; 17. #357—Brian Killingsworth, Hutto; 18. #56—Gregg Killingsworth, Pflugerville; 19. DNR #117--Rodney Everhart, Kempner.

 

Â

 

I-STOCK

 

FEATURE—1. #47—Benji Kirkpatrick, Elm Mott; 2. #251—B.J. Dulock, Robinson; 3. #30—Steve Spoonts, Belton; 4. #84X—Eric Jones, Killeen; 5. #05—J.R. Lester, Little River; 6. #4—Jason Honey, Robinson; 7. #181—Ed Thompson, Waco; 8. #107—Jonathan “Tiny†Pearson, Gatesville; 9. #37—David Khoury, Waco; 10. #42—Mark Geurin, Whitney.

 

Â

 

I.M.C.A. SportMod

 

FEATURE—1. #1—Keith White, Academy; 2. #5—Kevin Green, Robinson; 3. #T.J. Green, Robinson; 4. #30—Chase Jupe, West; 5. #45T—Eric Tomlinson, Robinson; 6. #7—Cody Frank, Waco; 7. #03—Dillon Smith, Waco; 8. #44—Scott Tacker, West; 9. #52—Mark McDaniel, Elm Mott; 10. #1B—Brandon Hood, McGregor; 11. #11M—Matthew Brooks, Hewitt; 12. #5C—Chris Cogburn, Waco; 13. #252—A.J. Dancer, Red Rock; 14. #69R—Greg Atwood, Georgetown; 15. #06—Brandon Stewart, Bruceville; 16. #32C—Chris McDonald, Montgomery; 17. #90—Keith Shilling, Elm Mott; 18. #28—Roy Ewing, Moody; 19. #40—Mondo Nevarez, Bruceville; 20. #58—Sid Kiphen, Gatesville; 21. #8—Jeff Sexton, Ross.

 

Â

 

I.M.C.A. HOBBY STOCK

 

FEATURE—1. #9—Jerry West, Fort Worth; 2. #60—Nathan Sodek, Temple; 3. #33—Charles Cosper, Belton; 4. #34—Corey Homan, Oglesby; 5. #8—Brandon Goodnight, Mart; 6. #03—Dillon Smith, Waco; 7. #0—Danny Kreder, Elm Mott; 8. DQ #21—Jason Gallimore, Waco.

 

Â

 

STREET STOCK

 

FEATURE—1. #18—Paul Bolfing, Waco; 2. #1—Doug Andrews, Waco; 3. #73X—Jason Gauntt, Elm Mott; 4. #05—Charlie Goodnight, Hallsburg; 5. #181—Ed Thompson, Waco; 6. #73—David Khoury, Waco; 7. #3—Mike Sutherland, Waco; 8. #00—Merwin Balz, Temple; 9. #71—Tommy Kirkpatrick, Elm Mott; 10. #32—Bill Eller, Hewitt; 11. #34—Larry Moore, Woodway; 12. #14—Greg Culverhouse, Waco; 13. DNR #27—Pam Kemp, Robinson.

 

Â

 

PURE STOCK

 

FEATURE—1. #1—Timmy Kemp, Bellmead; 2. #17—Michael Robertson, McGregor; 3. #47—Logan Saulters, Bellmead; 4. #54—Melvin Kemp, Jr., Riesel; 5. #4—David Sawyer, Axtell; 6. #03—O. N. Harcrow, West; 7. #94—Slim Daniel, Lacy Lakeview; 8. #57—Kevin Smith, Waco; 9. #11—Marshall Sausedo, Bellmead; 10. #26—Corky Coffer, West; 11. #32—Joseph Williams, Waco; 12. #63—Andy Roller, Waco; 13. #08J—Johnnie Metcalf, Whitney.

 

Â

 

CRUISER

 

FEATURE—1. #07—Michael Haisler, Elm Mott; 2. #24—Russell Bullock, Waco; 3. #99—Steve Young, Robinson; 4. #18—Jeremy Hendrix, Waco; 5. #05—Jason White, Bellmead; 6. #10R—Russell Brackeen, West; 7. #329—Davy Lytle, Troy; 8. #25—Michael Guenat, Robinson; 9. #44X—Sean Robertson, Waco; 10. #744—William Dean, Elm Mott; 11. #77—David Willis, Elm Mott; 12. DNR #59—Ricky Lester, Salado; 13. #DQ #2—Gordon Coble.

 

Â

 

JUNIOR MINI STOCK

 

FEATURE—1. #33—Jay Symm, Lorena; 2. #5C—Chandler Simons, Robinson; 3. #3D—Dylan Smith, Riesel; 4. #712—Colton Monroe, Copperas Cove; 5. #7—Brandon Campos, Waco; 6. #Zach Henson, Waco.

 

Â

 

Â

 

Â

 

Â

Mary Adamcik

Heart O' Texas Speedway

203 Trailwood

Waco, Texas 76712-3128

www.heartotexspeedway.com

I35dirt@aol.com

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...