Jump to content

Hear O Texas Spwy results 4/18/08


Recommended Posts

Friday, April 18, 2008

 

Khoury Takes HOT Win

 

ELM MOTT—David Khoury from Waco won the street stock feature Friday night at the Heart O' Texas Speedway. In a battle for second, Jason Gauntt topped another Elm Mott driver, Tommy Kirkpatrick.

 

Keith Green from Robinson withstood a mid race challenge from P.J. Egbert of Copperas Cove to win the I.M.C.A. modified feature. Pat McGuire from Belton claimed second place, while Andrew Simmerman from Evant raced to third.

 

Keith White from Academy made it two in a row by winning the I.M.C.A. SportMod feature. Brandon Stewart, also from Academy, and Kevin Green from Robinson followed in second and third.

 

Ryan Ellis from Killeen won a tight I.M.C.A. hobby stock feature trailed closely by Shannon Dulock from Axtell and Jeremy Hendrix from Robinson.

 

Melvin Kemp Jr. from Waco picked up another pure stock feature win with fellow Wacoans Jeff Shepperd and Timmy Kemp close behind.

 

After the disqualification of the winner, Martin Quiram from Hubbard advanced to first place in the cruiser feature. Jeremy Knight from Waco moved to second and Justin Bailey from Mt. Calm to third.

 

Amerin Balleridge from Joshua broke China Spring native Garret Rawls’ domination of the junior mini stock class with his feature win. Jordan Kornegay from China Spring and Alex Norris from Elm Mott rounded out the top three in this class.

 

David Williams won the Texas Winged Modified feature followed by Nick Cooper and Charlie Williams.

 

Next Friday night the Brazos Mini Sprints will make a return appearance along with the I.M.C.A. modifieds, I.M.C.A. SportMods, I.M.C.A. hobby stocks, street stocks, pure stocks, cruisers, and junior mini stocks. Gates open at 6:00 P.M. and races begin at 8:00 P.M. For more information, visit our web site at www.heartotexspeedway.com

 

Coming Events

April 25, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

May 2, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Texas Winged Modifieds and Kids' Bicycle Races

May 9, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

May 16, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Texas Winged Modifieds

May 23, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

 

 

Complete Finish

Friday, April 18, 2008

 

I.M.C.A. MODIFIED

FEATURE

1. # 5 Keith Green Robinson

2. # 9 Pat McGuire Belton

3. #15 Andrew Simmerman Evant

4. #5K Kenny Stone Troy

5. #87 Justin McCoy Ovilla=

6. #4H Jason Honey Waco

7. #47 Benji Kirkpatrick Elm Mott

8. #30 Chase Jupe West

9. #413 Torrey Boyd Gatesville

10. #29 Gary Hart &= nbsp; Venus

11. #21X Jimmie Helona Crawford

12. #8J Dwayne Grantham Robinson

13. #103 Mike Hathcock Venus

14. 28 Russ Reed Waco

15. #71 Michael Lamb Fort Worth

16. #707 P.J. Egbert Copperas Cove

17. #23 Greg Atwood Georgetown

18. #118 &= nbsp; Steven Carter Waco

19. #02 Chase Glick Buffalo

20. #76S Cody Daniel Lacy Lakeview

21. #37 Ben Ketteman Pflugerville

22. #96 Johnny Sheets Gatesville

23. #715 J.P. Dowell Killeen

24. #78 Trevor Egbert Salado

 

 

I.M.C.A. SportMod

FEATURE

1. # 1 Keith White Academy

2. # 2 Brandon Stewart Academy

3. # 5 Kevin Green Robinson

4. #58 Sid Kiphen Gatesville

5. #30 Chase Jupe West

6. #07 Lil’ Robert Black Hallsburg

7. #11 Mark McDaniel Elm Mott

8. #23 Greg Atwood Georgetown

9. #5C Chris Cogburn Robinson

10. #5M Bobby Mercer, Jr. China Spring

11. #2Z Zack Zaidle Eddy

12. #7 Scott Tacker West

13. #91 David Tracy &= nbsp; Temple

14. #14 Ricky Heckel China Spring

15. #63 Zach Henson Lorena

16. #48&nb= sp; Mitch Tierney Belton

17. #61W Jeff Walter McGregor

18. #24 Chris Wills Waco

19. #45T Eric Tomlinson Robinson

20. #771&n= bsp; Sam Sovey Waco

DNS #55 T.J. Green Robinson

 

I.M.C.A. HOBBY STOCK

FEATURE

1. #14 Ryan Ellis Killeen

2. #47 Shannon Dulock Axtell

3. #18 Jeremy Hendrix Robinson

4. #33C Charles Cosper Belton

5. #1T Corbin Taylor Waco

6. #25 Michael Guenat Robinson

7. #11 Jonathan Beard Gatesville

8. #60R Randy Sodek Temple

9. #5C Chris Cogburn Robinson

10. #60 Nathan Sodek Temple

11. # 7 Jaron Shahan China Spring

12. #63 Andy Roller Waco

13. #99 Steve Young Robinson

14. #21S Shay Knight Crawford

 

STREET STOCK

FEATURE

1. #173 David Khoury Waco

2. #73 Jason Gauntt Elm Mott

3. #71 Tommy Kirkpatrick Elm Mott

4. #42 Mark Geurin Whitney

5. #18 Paul Bolfing Waco

6. #181 Ed Thompson Waco

7. #12 Brandon Geurin Whitney

8. #3A Matt Hood McGregor

9. # 1 Doug Andrews Waco

10. # 3 Mike Sutherland Waco

11. # 7 Chuck Hamlin Elm Mott

12. #74 Lewis Blackwood Pendleton

13. # 2 John Heffelfinger Waco

14. #27 Pam Kemp Robinson

15. # 8 Greg Andrews Waco

16. #81R Darrell Stanford Riesel

17. #84 Kevin Hejl Elm Mott

18. #50 Michael Evans Waco

19. #32 Bill Eller Lorena

20. #03 Paul Barton Waco

 

PURE STOCK

FEATURE

1. #54 Melvin Kemp, Jr. Waco

2. #17 Jeff Shepperd Waco

3. # 1 Timmy Kemp Waco

4. #22 Jack Jenkins Waco

5. #48T Kirk Tidwell Hillsboro

6. #57 = Kevin Smith Waco

7. #29 Michael Votaw Waco

8. #32 Joe Williams Waco

9. # 3 Edward Harcrow West

10. #V18 Kenny Merritt Hillsboro

11. #5R Jimmy Reid Waco

12. #68 Wade White Waco

13. #17X Ray Vann, Jr. Axtell

14. #18K Tommy Honey Waco

15. #07 Lil’ Robert Black Hallsburg

16. #94 Mitchell Wachsmann West

17. #93 David Whitlock, Jr. Waco

18. #88 Matt Zaidle Eddy

19. #11 Marshall Sauseda Waco

DQ #27 Thomas Schmidt Robinson

 

CRUISER

FEATURE

1. #78 Martin Quiram Hubbard

2. #16oz Jeremy Knight Waco

3. # 3 Justin Bailey Mt. Calm

4. #44 William Dean Elm Mott

5. # 2 Gordon Coble Logo Vista

6. # 7 Dustin Richards Coolidge

7. # 1 Russell Bullock Waco

8. #96 Jeff Woodruff Elm Mott

9. #30pk Shannon Bass Lacy Lakeview

10. #15 Baby Blue Harcrow West

11. #53 Raymond Hixson China Spring

12. #E3 Eric Newton Mart

13. #10 Jeff Willis West

14. #9 Andrew Richards Robinson

15. #07 Mike Van Cleave Waco

16. #5T Randy Thompson Mt. Calm

17. #293 Barry Gaston Waco

18. #13 Jr. Jean Blum

19. #40 James Wills Axtell

20. #22 J.J. Jenkins Waco

DNS #49 Gilbert Gomez Whitney

 

JUNIOR MINI STOCK

FEATURE

1. # 2 Amerin Balleridge Joshua

2. #21J Jordan Kornegay China Spring

3. #16N Alex Norris Elm Mott

4. # 1 Leon Alvarado Riesel

5. #82 Garret Rawls China Spring

6. # 0 Brandon Kreder Elm Mott

 

TEXAS WINGED MODIFIED

FEATURE

1. #22 David Williams

2. #77 Nick Cooper

3. #87 Charlie Williams

4. #31 David Suggs

5. #62 Ronnie Reese

6. #61 Rick Poteet

7. #97 Brian Holder

8. # 3 Charlie Armstrong Jr.

9. #02 Charlie Armstrong III

10. # 4 Rowdy Holbert

11. #30 Jr. Ingram

12. # 5 Ted White

13. #03 Steven Ingram

DNS #55 Terry White

 

Mary Adamcik

Heart O' Texas Speedway

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...