Jump to content

Heart o Texas Spwy. results 4/11/08


Recommended Posts

Friday, April 11, 2008

 

Honey Gets HOT Win

 

ELM MOTT—Jason Honey from Waco took the feature win in the I.M.C.A. modified class Friday night at the Heart O' Texas Speedway with Greg Atwood from Georgetown in second and Benji Kirkpatrick from Elm Mott in third.

 

Keith White and Brandon Stewart, both from Academy, won the first and second place spots in the I.M.C.A. SportMod feature. Chris Cogburn from Robinson ran third.

 

Charles Cosper from Belton picked up the I.M.C.A. Hobby Stock feature win. Shannon Dulock from Axtell followed in second, and Jonathan Beard from Gatesville was third.

 

Matt Hood from McGregor led Ed Thompson and Paul Bolfing, both from Waco, to the finish line in the street stock feature.

 

Melvin Kemp from Waco, Kirk Tidwell from Hillsboro, and Timmy Kemp from Waco were the top three finishers in the pure stock feature.

 

Cruiser top three were Jeff Willis from West, Raymond Hixson from China Spring, and Mike Van Cleave from Waco.

 

Garret Rawls from China Spring dominated the junior mini stock class with his fourth win in a row. Dillon Payne from Hillsboro and Leon Alvarado from Riesel claimed second and third.

 

Tyler Russell from Burleson finished first in the Brazos Mini Stock feature race. Kenny Ellwood ran second, and Chipper Wood was third.

 

Next Friday will be a regular race program for I.M.C.A. modifieds, I.M.C.A. SportMods, I.M.C.A. hobby stock, street stock, pure stock, cruiser, and junior mini stock. The Texas Winged Modifieds will be making a guest appearance. Gates open at 6:00 P.M. and races begin at 8:00 P.M.

 

Coming Events

April 18, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Texas Winged Modifieds

April 25, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

May 2, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Texas Winged Modifieds and Kids' Bicycle Races

May 9, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

May 16, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Texas Winged Modifieds

May 23, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

May 25, 2008 Sunday 7:00 P.M. Point race for Street Stock, Pure Stock, Cruiser, and Junior Mini Stock + ASCS Gulf South Region Sprint Car Race

 

 

Complete Finish

Friday, April 11, 2008

I.M.C.A. MODIFIED

FEATURE

1. 4H Jason Honey Waco

2. 23 Greg Atwood Georgetown

3. 47 Benji Kirkpatrick Elm Mott

4. 5K Kenny Stone Troy

5. 715 J.P.Dowell Killeen

6. 9 Pat McGuire Belton

7. 707 P.J. Egbert Copperas Cove

8. 15 Andrew Simmerman Evant

9. 30 Chase Jupe West

10. 357 Brian Killingsworth Hutto

11. 96 Johnny Sheets Gatesville

12. 78 Trevor Egbert Salado

13. 413 Torrey Boyd Gatesville

14. 76S Cody Daniel Lacy Lakeview

15. 118 Steven Carter Waco

16. 7 Pat Wilson Killeen

17. 5 Keith Green Robinson

18. 11J Justin Radcliff China Spring

 

I.M.C.A. SportMod

FEATURE

1. 1 Keith White Academy

2. 2 Brandon Stewart Academy

3. 5C Chris Cogburn Robinson

4. 771 Sam Sovey Waco

5. 24 Chris Wills Waco

6. 30 Chase Jupe West

7. #07 Lil’ Robert Black Hallsburg

8. 45T Eric Tomlinson Robinson

9. 7 Scott Tacker West

10. 11 Mark McDaniel Elm Mott

11. 23 Greg Atwood Georgetown

12. 5 Kevin Green Robinson

13. 14 Ricky Heckel China Spring

14. 83K Kenny Ware Belton

15. 63 Zach Henson Lorena

16. 91 David Tracy Temple

17. 61W Jeff Walker McGregor

18. 5M Bobby Mercer Jr. China Spring

19. 2Z Zack Zaidle Eddy

20. 55 T.J. Green Robinson

21. 58 Sid Kiphen Gatesville

22. 48 Mitch Tierney Belton

 

HOBBY STOCK

FEATURE

1. 33C Charles Cosper Belton

2. 47 Shannon Dulock Axtell

3. 11 Jonathan Beard Gatesville

4. 5C Chris Cogburn Robinson

5. 99 Steve Young Robinson

6. 7 Jaron Shahan China Spring

7. 63 Andy Roller Waco

8. 60R Randy Sodek Temple

9. 18 Jeremy Hendrix Robinson

10. 60 Nathan Sodek Temple

11. 46E Brian Edmonds West

12. 17 Michael Robertson McGregor

13. 14 Ryan Ellis Killeen

14. 25 Michael Guenat Robinson

 

STREET STOCK

FEATURE

1. 3A Matt Hood McGregor

2. 181 Ed Thompson Waco

3. 18 Paul Bolfing Waco

4. 73 Jason Gauntt Elm Mott

5. 42 Mark Geurin Whitney

6. 3 Mike Sutherland Waco

7. 71 Tommy Kirkpatrick Elm Mott

8. 1 Doug Andrews Elm Mott

9. 2 John Heffelfinger Waco

10. 8 Greg Andrews Waco

11. 74 Lewis Blackwood Waco

12. 81R Darrell Stanford Riesel

13. 50 Michael Evans Waco

14. 7 Chuck Hamlin Elm Mott

15. 20 James Hammack, Jr. Lorena

16. 32 Bill Eller Lorena

17. 173 David Khoury Waco

18. 84 Kevin Hejl Elm Mott

19. #03 Paul Barton Waco

20. 11 Marshall Sauseda Waco

DQ 12 Brandon Geurin Whitney

 

PURE STOCK

FEATURE

1. 54 Melvin Kemp Waco

2. 48T Kirk Tidwell Hillsboro

3. 1 Timmy Kemp Waco

4. 57 Kevin Smith Waco

5. 68 Wade White Waco

6. #07 Lil’ Robert Black Hallsburg

7. 17 Jeffrey Shepperd Waco

8. 17X Ray Vann Axtell

9. 27 Thomas Schmidt Robinson

10. 22 Jack Jenkins Waco

11. 3 Edward Harcrow West

12. 87 Mike Bolfing Wimberley

13. V18 Kenny Merritt Hillsboro

14. 5R Jimmy Reid Waco

15. 88 Matt Zaidle Eddy

16. 18K Tommy Honey Waco

17. 94 Mitchell Wachsmann West

18. 29 Michael Votaw Whitney

19. 32 Joe Williams Waco

20. 11 Marshall Sauseda Waco

21. 93 David Whitlock, Jr. Waco

 

CRUISER

FEATURE

1. 10 Jeff Willis West

2. 53 Raymond Hixson China Spring

3. #07 Mike Van Cleave Waco

4. 78 Martin Quiram Hubbard

5. 96 Jeff Woodruff Elm Mott

6. 9 Andrew Richards Robinson

7. 1 Russell Bullock Waco

8. 22 J.J Jenkins Waco

9. 3 Justin Bailey Mt. Calm

10. 293 Barry Gaston Waco

11. 7 Dustin Richards Coolidge

12. 49 Gilbert Gomez Whitney

13. 5T Randy Thompson Mt. Calm

14. 13 Jr. Jean Blum

15. 15 Baby Blue Harcrow West

16. 40 James Wills Axtell

17. 44 William Dean Elm Mott

18. 16oz. Jeff Williams Waco

19. 501 Jason Powell Waco

20. 30 pk Shannon Bass Lacy Lakeview

 

JUNIOR MINI STOCK

FEATURE

1. 82 Garret Rawls China Spring

2. 2K Dillon Payne Hillsboro

3. 1 Leon Alvarado Riesel

4. 0 Brandon Kreder Elm Mott

5. 21J Jordan Korngay China Spring

 

BRAZOS MINI SPRINTS

FEATURE

1. 29T Tyler Russell Open

2. 55 Kenny Ellwood Open

3. 47 Chipper Wood

4. 97 James Scruggs Stock

5. 24 Brandie Jass Stock

6. 3 Evan Pardo Stock

7. 21 Barry DeCrane Stock

8. 28 Trevor Reed Stock

9. 99 Scott Pitts Stock

10. 32 Mike Pitts

11. 14 Jacob Gilliam Res.

12. 78 Michael Mooney Stock

13. 15 Coy Jorden Open

14. 1 Tim Sandelovic Open

15. 27 Rodney Coburn Stock

16. 2 Richard Pitts

17. 22 Michael Hernandez

18. 33 Ronnie Bell Jr. Stock

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...