Jump to content

Heart O Texas Speedway results 3/21/08


Recommended Posts

Friday, March 21, 2008

 

Kiphen Wins at HOT

 

ELM MOTT—Sid Kiphen from Gatesville held off Keith White from Academy and a full field of I.M.C.A. SportMods to win the feature Friday night at the Heart O' Texas Speedway. Scott Tacker from West was third.

 

Keith Green from Robinson was the class of the I.M.C.A. modified field in his feature win in front of P.J. Egbert from Copperas Cove and Pat McGuire from Belton.

 

Nathan Sodek from Temple made it two in a row by winning his second I.M.C.A. hobby stock feature. Shannon Dulock from Axtell ran second, and Charles Cosper from Belton took third.

 

Melvin Kemp Jr. from Waco took the pure stock feature win followed by Jeff Shepperd and Wade White, both also from Waco.

 

Jason Gauntt from Elm Mott held off Tommy Kirkpatrick, also from Elm Mott, Mark Geurin from Whitney, and the rest of the street stock field for the feature win.

 

Martin Quiram from Hubbard took over the lead after the first two cars went out and won the cruiser feature race with Randy Thompson from Mount Calm in second and Jeff Woodruff from Elm Mott in third.

 

Garett Rawls won his second junior mini stock feature in a row and survived a post race inspection to secure the win. Leon Alvarado advanced to second when the second place finisher was disqualified following a post race engine check. Brandon Kreder from Elm Mott moved up to third.

 

Dwayne Berger from Austin finished first in the Open Class of the Brazos mini stocks. Trevor Reed from Waco was first in the stock class, and Jacob Gilliam in the restrictor class.

 

Thanks to the generosity of drivers and owners, many happy children went home with customized Easter baskets or candy filled eggs from lucky ticket drawings.

 

Next Friday night, I.M.C.A. modifieds, I.M.C.A. SportMods, I.M.C.A. hobby stocks, street stocks, pure stocks, cruisers, and junior mini stocks will be competing along with visiting Cowtown/Waco mini sprints. Gates open at 6:00 P.M. and racing begins at 8:00 P.M. Check from more information at www.heartotexspeedway.com

 

Coming Events

 

March 28, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Cowtown/Waco Mini Sprints

April 4, 2008 Friday 8:00 P.M. All Classes. Features only for Street Stock, Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stocks + ASCS Sooner Region Sprint Cars and Ironhead Winged Modifieds

April 11, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

April 18, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Ironhead Winged Modifieds

April 25, 2008 Friday 8:00 P.M. Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

 

 

 

 

 

 

Complete Results

Friday, March 21, 2008

 

I.M.C.A. MODIFIED

FEATURE

1 5 Keith Green Robinson

2 707 P.J. Egbert Copperas Cove

3 9 Pat McGuire Belton

4 96 Johnny Sheets Gatesville

5 23 Greg Atwood Georgetown

6 4H Jason Honey Waco

7 413 Torrey Boyd Gatesville

8 30 Chase Jupe West

9 5K Kenny Stone Temple

10 63 Hardy Henderson Taylor

11 37 Ben Ketteman Pflugerville

12 76S Cody Daniel Lacy Lakeview

13 126 Robert Simmerman Evant

14 47 Benji Kirkpatrick Elm Mott

15 103 Mike Hathcock Venus

16 118 Steven Carter Waco

17 13 Shannon Parsons Chilton

18 15 Andrew Simmerman Evant

19 21X Jimmie Helona Crawford

20 42 Kevin Kent Arlington

21 28 Russ Reed Waco

22 87 Justin McCoy Ovilla

 

 

I.M.C.A. SportMod

FEATURE

1 58 Sidney Kiphen Gatesville

2 1 Keith White Academy

3 7 Scott Tacker West

4 30 Kevin Jupe West

5 5C Chris Cogburn Robinson

6 11 Mark McDaniel Elm Mott

7 14 Ricky Heckel China Spring

8 07 Lil’ Robert Black Hallsburg

9 5M Bobby Mercer Jr. China Spring

10 45T Eric Tomlinson Robinson

11 24 Chris Wills Waco

12 23 Greg Atwood Georgetown

13 55 T.J. Green Robinson

14 5 Kevin Green Robinson

15 61W Jeffrey Walter McGregor

16 75 Edward Schmidt Boys’ Ranch

17 2 Brandon Stewart Academy

18 48 Michael Tierney Belton

19 23X Shad Stevens Troy

20 91 David Tracy Temple

21 771 Sam Sovey Waco

22 2Z Zack Zaidle Eddy

23 36 Tim Foster Round Rock

24 63 Zach Henson Lorena

 

I.M.C.A. HOBBY STOCK

FEATURE

1 60 Nathan Sodek Temple

2 47 Shannon Dulock Axtell

3 33C Charles Cosper Belton

4 99 Steve Young Robinson

5 1T Corbin Taylor Waco

6 11 Jonathan Beard Gatesville

7 25 Michael Guenat Robinson

8 60R Randy Sodek Temple

9 14 Ryan Ellis Killeen

10 5C Chris Cogburn Robinson

11 03 Markiss Harcrow Waco

12 22 Trey Johnson Eddy

13 63 Andy Roller Waco

14 18 Jeremy Hendrix Robinson

15 3D Dylan Smith Riesel

16 7 Jaron Shahan China Spring

17 46E Brian Edmonds West

18 17 Michael Robertson McGregor

 

STREET STOCK

FEATURE

1 73 Jason Gauntt Elm Mott

2 71 Tommy Kirkpatrick Elm Mott

3 42 Mark Geurin Whitney

4 181 Ed Thompson Waco

5 18 Paul Bolfing Waco

6 81R Darrell Stanford Riesel

7 88 Brian Mendenhall Pflugerville

8 74 Lewis Blackwood Pendelton

9 05 Scott Stroble Waco

10 32 Bill Eller Lorena

11 17 Larry Baker Riesel

12 3A Matt Hood McGregor

13 3 Mike Sutherland Bellmead

14 8 Greg Andrews Waco

15 2 John Heffelfinger Waco

16 03 Paul Barton Waco

17 7 Chuck Hamlin Elm Mott

18 173 David Khoury Waco, DQ

19 11 Marshall Sauseda Waco, DNS

 

PURE STOCK

FEATURE

1 54 Mevin Kemp Jr. Waco

2 17 Jeff Shepperd Waco

3 68 Wade White Gholson

4 87 Mike Bolfing Wimberley

5 57 Kevin Smith Elm Mott

6 V18 Kenneth Merritt Hillsboro

7 22 Jack Jenkins Waco

8 5R Jimmy Reid Jr. Waco

9 11 Marshall Sauseda Waco

10 32 Joe Williams Waco

11 44 Kenneth Dean Elm Mott

12 3 Edward Harcrow West

13 48T Kirk Tidwell Hillsboro

14 29 Michael Votow Whitney

15 27 Thomas Schmidt Robinson

16 18K Tommy Honey Waco

17 1 Timmy Kemp Waco

18 07 Lil’ Robert Black Hallsburg , DNS

19 88 Matt Zaidle Eddy, DNS

 

CRUISER

FEATURE

 

1 78 Martin Quiram Hubbard

2 5T Randy Thompson Mt Calm

3 96 Jeff Woodruff Elm Mott

4 16OZ Jeff Williams Waco

5 40 James/Linda Wills Waco

6 07 Michael VanCleave Waco

7 44 William Dean Elm Mott

8 30PK Shannon Bass Waco

9 22 Joan Jenkins Waco

10 9 Andrew Richards Robinson

11 13 Jr. Jean Blum

12 10 Jeff Willis West

13 49 Gilbert Gomez Whitney

14 1 Russell Bullock Waco

15 3 Justin Bailey Mt Calm

16 7 Dustin Richards Coolidge

17 293 Barry Gaston Waco

18 E3 Eric Newton Mart

19 501 Jason Powell Waco

20 2 Gordon Coble Loga Vista

 

JUNIOR MINI STOCK

FEATURE

1 82 Garett Rawls China Spring

2 1 Leon Alvarado Riesel

3 0 Brandon Kreder Elm Mott

4 16N Alex Norris Elm Mott

5 21J Jordan Kornegay China Spring

6 2K Dillon Payne Hillsboro, DQ

 

BRAZOS MINI SPRINTS

FEATURE

1 17 Dwayne Berger Bryan Open

2 11 Tim Sandelovic Georgetown Open

3 15 Coy Jorden Teague Open

4 55 Kenny Elwood Waco Open

5 28 Trevor Reed Waco Stock

6 24 Brandi Jass Bryan Stock

7 78 Michael Mooney Bryan Stock

8 22 Michael Hernandez San Antonio Stock

9 3 Evan Pardo Gatesville Stock

10 27 Rodney Coburn Pflugerville Stock

11 33 Ronnie Bell, Jr. Woodway Stock

12 97 James Scruggs College Station Stock

13 99 Scott Pitts Bryan Stock

14 68 Roy Hutchison Weatherford Stock

15 14 Jacob Gilliam Temple Restrictor

16 76 Tom Hutchison Alvarado Stock

17 1 Mike Vaculik Round Rock Open

18 29 Tyler Russell Burleson Open

19 21 Barry DeCrane Austin Stock

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...