Jump to content

Heart O Texas Spwy results 9/30/06


Recommended Posts

White Wins Nationals at HOT

 

Â

 

ELM MOTT—Keith White from Academy, who already has the track championship along with the national championship, took home the top prize Saturday night at the I.M.C.A. Southern SportMod Nationals at the Heart O' Texas Speedway. 85 racers from Texas, Louisiana, and Oklahoma competed in the two day event. Michael McCullough from Denison finished in second place, and Keith Green from Robinson came in third. The win did cost White his engine when it was claimed in a swap following the race.Â

 

Â

 

Lil’ Robert Black from Hallsburg took home the beautiful winner’s trophy in the Race of Champions for the top driver in point standings at tracks that held at least 10 I.M.C.A. sanctioned events during the year. Keith White took home second place in this event, and Duain Pritchett from Pendleton was the third place finisher.

 

Â

 

Shane Clement from Bonham won the Sprint Series of Texas feature from a field of 29 cars. Ryan Beechler from Anna ran second, and Mike Herring from Flower Mound took third.

 

Â

 

The Brazos Mini Sprint feature winner was Michael Mooney from Bryan. David Bruce from Reagan and James Scruggs from Bryan followed in second and third.

 

Â

 

The final event of the 2006 racing season will be the Fall Classic scheduled for Friday, October 27, and Saturday, October 28 for I.M.C.A. modifieds, I-stocks, I.M.C.A. SportMods, I.M.C.A. hobby stocks, street stocks, pure stocks, mini stocks, cruisers, and junior mini stocks.  Check for information on our website at www.heartotexspeedway.com.

 

Â

 

Coming Events

 

Â

 

October 26, 2006

Thursday

7:00 P.M.

Practice

 

October 27, 2006

Friday

8:00 P.M.

Fall Classic

 

October 28, 2006

Saturday

6:00 P.M.

Fall Classic

 

December 1, 2006

Friday

7:00 P.M.

Awards Banquet

 

 

Â

 

Complete Finish

 

Saturday, September 30, 2006

 

Â

 

I.M.C.A. SportMod

 

B-MAIN #1 (Top 2 to A Main) 3. #11-Donnie Hix, Sadler; 4. #56—Larry Killian, Greenville; 5. #3C—Clint Baird, Texarkana; 6. #155—Justin Shaw, Sweetwater; 7. #5C—Chris Cogburn, Waco; 8. #33R—Tommy Wright, Fort Worth; 9. #00—Mike Lay Jr., Abilene; 10. #23—Mike Stewart, Odessa; 11. #27—Trinity Coleman, Odessa; 12. #12W—Gary Fox, Haslet; 13. #13—Mark Load, Seminole; 14. #37—Richard Strain, Jr., Ennis; 15. #92—James Bird, Allen; DNR #31C- Colby Raidt, Plain Dealing, LA.

 

B-MAIN #2 (Top 2 to A Main) 3. #26—Todd Poor, Abilene; 4. #22—Duain Pritchett, Pendleton; 5. #45—Roy Kemp, Jr., Riesel; 6. #7W—Scotty Wallace, Lorenzo; 7. #148—David Loyd, Elk City, OK; 8. #29—Darryl Campbell, Everman; 9. #117—Jason Blazek, Chatfield; 10. #6X—Dillon Pike, Waxahachie; 11. #9—Gary Don Underwood, Abilene; 12. #107—David Goode, Belton; 13. #169—Mary Hogue, Abilene; 14. #12—Jerry Graves, Lubbock; 15. #V18—Kenny Lee Merritt, Cleburne; 16. #6T—Derrick Flora, Burnet.

 

B-MAIN #3 (Top 2 to A Main) 3. #2X—Brandon Williams, Lubbock; 4. #31—Philip Houston, Odessa; 5. #14—Ricky Heckel, China Spring; 6. #60—Brad Gambrell, Abilene; 7. #124—Scott Pyle, Midland; 8. #11W—Kevin West, Temple; 9. #55—T.J. Green, Robinson; 10. #E3—Erin Hones, New Boston; 11. #0—Jeff Reynolds, Joshua; 12. #32—Kevin Clement, Whitewright; 13. #48—Bradley Poor, Abilene; DNR #4—Kenneth Graves. Tahoka; DQ #15—Jesse “Chip†Graham, Denton.

 

B-MAIN #4 (Top 2 to A Main) 3. #8—Jeff Sexton, West; 4. #19—Gary Chambers, Jacksonville; 5. #3J—Donald Price, Whitney; 6. #17W—George Egbert, Salado; 7. #7—Cody Frank, Waco; 8. #112—Matt Fish, Elk City, OK; 9. #24—Chris Wills, Waco; 10. #6—Hardy Henderson, Taylor; 11. #007—Harley Menacher, Elk City, OK; 12. #74—Mack Sells, Ector; 13. #130—Chase Jupe, West; 14. #30—Albert McCall, Garland; DNR #79—Brandon McCoy, Hubbard.

 

FEATURE—1. #1—Keith White, Academy; 2. #727—Michael McCullough, Denison; 3. #1H—Keith Green, Robinson; 4. #771—Sam Sovey, Waco; 5. #Sly 1—Paul White, Temple; 6. #03—Dillon Smith, China Spring; 7. #69—Bret Young, Kennedale; 8. #41—David McKay, Whitewright; 9. #2—Brandon Stewart, Academy; 10. #3—Donny Miller, Whitewright; 11. #58—Sid Kiphen, Gatesville; 12. #5—Kevin Green, Robinson; 13. #123—Paul Martin; Abilene; 14. #424—Mike McDougal, Killeen; 15. #5M—Bobby Mercer, Jr., China Spring; 16. #52—Mark McDaniel, Elm Mott; 17. #66—Johnny Torres, San Antonio; 18. #17—Jeffrey Shepperd, Waco; 19. #34—Damon Morris, Sherman; 20. #71—Gary Kerr, Jr., Odessa; 21. #45T—Eric Tomlinson, Robinson; 22. #07—Lil’ Robert Black, Hallsburg; 23. #690—Todd Bartlett, Abilene; 24. #C4—Chase Neill, Fort Worth.

 

RACE OF CHAMPIONS –1. #07—Lil’ Robert Black, Hallsburg; 2. #1—Keith White, Academy; 3. #22—Duain Pritchett, Pendleton; 4. #74—Mack Sells, Ector; 5. #2—Brandon Stewart, Academy; 6. #3C—Clint Baird, Texarkana; 7. #30—Albert McCall, Garland; 8. #12—Jerry Graves, Lubbock; 9. #45T—Eric Tomlinson, Robinson; 10. #124—Scot Pyle, Midland; 11. #66—Johnny Torres, San Antonio; 12. #11W—George Egbert, Salado; 13. #24—Jeff Cooper, Palestine; 14. #0—Jeff Reynolds, Joshua; DNR #4—Kenneth Graves, Tahoka; DNR #48—Brandon Williams, Lubbock.

 

Â

 

SPRINT SERIES OF TEXAS

 

B-MAIN (Top 6 to A Main) 7. #83—Jon Freeman, Georgetown; 8. #50—Jeffrey Hill, Sherman; 9. #20—Mike George, North Richland Hills.

 

FEATURE—1. #2—Shane Clement, Bonham; 2. #24—Ryan Beechler, Anna; 3. #99—Mike Herring, Flower Mound; 4. #4—Jerry Hammock, Waxahachie; 5. #2J—Jay Smith, San Angelo; 6. #1—Shane Carson, Oklahoma City, OK; 7. #3—Matt Myers; 8. #66—Josh Majors, Carrollton; 9. #74—John Fry; 10. #6—Brian Carter, Frisco; 11. #7—Carl Lamb, Dallas; 12. #91—Kerry Rush, Mesquite; 13. #16—Mike Harris, Whitehouse; 14. #02—Stuart Suggs; 15. #13—Matthew Brooks, Hewitt; 16. #52—Gary Harris; 17. #19—Steven Elliott, San Angelo; 18. #14—Don Carr; 19. #80—Josh Hawkins, Whitehouse; 20. #69—Ron Beechler, Anna; 21. #43—Phil Vavra, Ennis; 22. #5—Phil Harris, Grand Prairie; 23. #41—Tye Farmer, San Angelo; 24. #71—Sebie Davis.

 

Â

 

BRAZOS MINI SPRINTS

 

FEATURE—1. #16—Michael Mooney, Bryan; 2. #8—David Bruce, Reagan; 3. #97—James Scruggs, Bryan; 4. #78—Lee Mooney, Bryan; 5. #11—Tim Sandelovic, Hutto; 6. #73—Ty Klintworth, Bryan; 7. #66—Dennis Ecklund, college Station; 8. #10—Brian Youngblood, Round Rock; 9. #39—Edward Lenz, Milano; 10. #2B—Jimmy Bastian, Paradise; 11. #07—Corey Barnes, Milano; 12. #2—Richard Pitts, Bryan; 13. #15—Dustin Herring, Milano; 14. #24—Brandie Jass, Bryan; 15. #19—Scott Pitts, Bryan; 16. #47—Chipper Wood, Kennedale; 17. #27—Rodney Coburn, Pflugerville; 18.

Â

Mary Adamcik

Heart O' Texas Speedway

www.heartotexspeedway.com

254-829-2294

I35dirt@aol.com

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...