Jump to content

Heart O Texas Speedway results 6/16/06


Recommended Posts

Thompson Takes HOT Win

 

Â

 

ELM MOTT—Veteran racer, Ed Thompson from Waco, showed a full field of I.M.C.A. SportMods the way to Victory Lane in the feature Friday night at the Heart O' Texas Speedway. His son-in-law, Sam Sovey, followed in second place and Jeffrey Shepperd from Waco took third.

 

Â

 

P.J. Egbert from Copperas Cove topped the I.M.C.A. modifieds for the feature win with Pat McGuire from Belton in second David Dulock from West finished third in his second race of the year.

 

Â

 

Top I-Stock honors went to Chad Estes from Troy with Jeff Turner from Combine in second and B.J. Dulock from Robinson in third.

 

Â

 

Jason Gallimore from Waco won the I.M.C.A. hobby stock feature over Jeremy Bost from Crawford in second and Mark Bullock Jr. from Sunnyvale in third.

 

Â

 

John Heffelfinger edged out fellow Wacoan Paul Bolfing and Paul Steele Jr. from Chilton to win a close street stock feature.

 

Â

 

Point leader David Sawyer from Axtell won the pure stock feature with Charlie Norris from Hillsboro taking second in his first race at the Speedway this season and Melvin Kemp Jr. from Waco kept the points race tight with a third place finish.

 

Â

 

The top two point leaders in the cruiser class, Michael Haisler from Elm Mott and Michael Guenat from Robinson, finished one and two in the feature with Steven Young from Robinson in third.

 

Â

 

Jay Symm from Lorena, Corbin Taylor from Waco, and Trey Estes from Waco were the top three in the junior mini stock feature.

 

Â

 

Next Friday will be a regular race program for all classes. The annual Fireworks Show to celebrate Independence Day will be held on Friday, June 30. Gates open at 6:00 P.M. and racing begins at 8:00 P.M. for both events. Check for details at www.heartotexspeedway.com

 

Â

 

Â

 

Coming Events

 

Â

 

June 23, 2006

Friday

8:00 P.M.

Regular Race Program

 

June 30, 2006

Friday

8:00 P.M.

Fireworks Show--Heats and Features for:Â I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. Southern SportMods, I.M.C.A. Hobby Stock;Â Features only for: Street Stock, Pure Stock, Cruisers & Junior Mini Stock

 

July 7, 2006

Friday

8:00 P.M.

Regular Race Program + Kids Ride Race Cars

 

July 14, 2006

Friday

8:00 P.M.

Heats and Features for:Â I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. SportMod, I.M.C.A. Hobby Stock. Features only for: Street Stock, Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock + Demolition Derby

 

July 21, 2006

Friday

8:00 P.M.

ASCS Sprint Car Race + Features only for: I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. SportMod, I.M.C.A. Hobby Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock. Heats and Features for: Street Stock & Pure StockÂ

 

July 28, 2006

Friday

Â

NO RACES -Monster Truck Show has been canceled - Vacation Break

 

 

Â

 

Â

 

Complete Finish

 

Friday, June 16, 2006

 

Â

 

I.M.C.A. MODIFIED

 

FEATURE—1. #707—P.J. Egbert, Copperas Cove; 2. #9—Pat McGuire, Belton; 3. #88—David Dulock, West; 4. #11J—Justin Radcliff, China Spring; 5. #5—Keith Green, Robinson; 6. #44—Scotty Brown, Dallas; 7. #34—Ronnie Warren, Oglesby; 8. #174—Mickey Helms, Victoria; 9. #15—Andrew Simmerman, Evant; 10. #3A—Matt Hood, McGregor; 11. #24—Gary Simmerman, Evant; 12. #76S—Cody Daniel, Waco; 13. #28—Russ Reed, Waco; 14. #118—Steven Carter, Waco; 15. #25—Brian Brooks, Inez; 16. #22—Mike Thompson, Waco; 17. DNR #5K—Kenny Stone, Troy; 18. DNR #83—Chad Estes, Troy.

 

Â

 

I-STOCK

 

FEATURE—1. #83—Chad Estes, Troy; 2. #44T—Jeff Turner, Combine; 3. #251—B.J. Dulock, Robinson; 4. #4—Jason Honey, Waco; 5. #84X—Eric Jones, Killeen; 6. #144—Scotty Brown, Dallas; 7. #47—Benji Kirkpatrick, Elm Mott; 8. #181—Ed Thompson, Waco; 9. #42—Mark Geurin, Whitney; 10. #86Z—Zana Craig, Killeen; 11. #34—Justin McCullough, Waco; 12. #18K—Tommy Honey, Waco.

 

Â

 

I.M.C.A. SportMod

 

FEATURE—1. #181—Ed Thompson, Waco; 2. #771—Sam Sovey, Waco; 3. #17—Jeffrey Shepperd, Waco; 4. #55—T. J. Green, Robinson; 5. #5—Kevin Green, Robinson; 6. #58—Sid Kiphen, Gatesville; 7. #07—Lil’ Robert Black, Hallsburg; 8. #45T—Eric Thompson, Robinson; 9. #T 7—Scott Tacker, West; 10. #33D—Darrell McGee, Conroe; 11. #03—Dillon Smith, China Spring; 12. #21—Jimmie Thomas, Crawford; 13. #52—Mark McDaniel, Elm Mott; 14. #32C—Chris McDonald, Montgomery; 15. #7—Cody Frank, Waco; 16. #1B—Brandon Hood, McGregor; 17. #5C—Chris Cogburn, Robinson; 18. #3J—Donald Price, Whitney; 19. #14—Ricky Heckel, China Spring; 20. #30—Chase Jupe, West; 21. #47—Shannon Dulock, Axtell; 22. #V18—Kenny Lee Merritt, Cleburne; 23. #Sly 1—Shannon “Slider†Young, Clifton; 24. #1—Keith White, Academy; 25. #1R—Ritchie Robins, Lorena; 26. #24—Chris Wills, Waco.

 

Â

 

I.M.C.A. HOBBY STOCK

 

FEATURE—1. #21—Jason Gallimore, Waco; 2. #10—Jeremy Bost, Crawford; 3. #27—Mark Bullock Jr., Sunnyvale; 4. #17—Michael Robertson, McGregor; 5. #60—Nathan Sodek, Temple; 6. #22—Trey Johnson, Eddy; 7. #11—Jonathan Beard, Gatesville; 8. #5C—Chandler Simons, Robinson; 9. #33—Charles Cosper, Belton; 10. #18—Jeremy Hendrix, Robinson; 11. #83—O.N. Harcrow, West; 12. BF #03—Dillon Smith, China Spring.

 

Â

 

STREET STOCK

 

FEATURE—1. #2—John Heffelfinger, Waco; 2. #18—Paul Bolfing, Waco; 3. #9—Paul Steele, Jr., Chilton; 4. #42—Mark Geurin, Whitney; 5. #1—Doug Andrews, Waco; 6. #73X—Jason Gauntt, Elm Mott; 7. #03—Paul Barton, West; 8. #7D—Danny Davis, Chilton; 9. #32—Bill Eller, Hewitt; 10. #27—Pam Kemp, Robinson; 11. #3—Mike Sutherland, Waco; 12. #122—Timmy Kemp, Waco; 13. #00—Merwin Balz, Temple; 14. #181—Ed Thompson, Waco; 15. #11X—Jackie Hefti, Mabank; 16. DNR #14—Greg Culverhouse, Waco.

 

Â

 

PURE STOCK

 

FEATURE—1. #4—David Sawyer, Axtell; 2. #C17—Charlie Norris, Hillsboro; 3. #54—Melvin Kemp Jr., Waco; 4. #31—Jeff Williams, Waco; 5. #76S—Slim Daniel, Bellmead; 6. #22—Jack Jenkins, Waco; 7. #14—Kenny Bruce, Jr., Midlothian; 8. #11—Marshall Sauseda, Bellmead; 9. #5R—Jimmy Reid, Waco; 10. #3—Edward Harcrow, West; 11. #08J—Johnnie Metcalf, Whitney; 12. #63—Andy Roller, Waco; 13. #89—Shannon Bass, Elm Mott; 14. #72—Gary Ballard, Weatherford; 15. #32—Joe Williams, Waco; 16. #76—Ernest Moravec, Jr., West; 17. DNR #27—Thomas Schmidt, Robinson.

 

Â

 

CRUISER

 

FEATURE—1. #07—Michael Haisler, Elm Mott; 2. #25—Michael Guenat, Robinson; 3. #99—Steven Young, Robinson; 4. #77—David Willis, Elm Mott; 5. #10—Jeff Willis, West; 6. #24—Russell Bullock, Waco; 7. #44—William Dean, Elm Mott; 8. #70—Sean Robertson, Waco; 9. #12—Paula Gilbert, China Spring; 10. #53—Raymond Hixson, China Spring; 11. #96—Jeff Woodruff, Elm Mott.

 

Â

 

JUNIOR MINI STOCK

 

FEATURE—1. #33—Jay Symm, Lorena; 2. #1T—Corbin Taylor, Waco; 3. #03—Trey Estes, Waco; 4. #3D—Dylan Smith, Riesel; 5. #28T—Trevor Reed, Waco; 6. #63Z—Zachary Henson, Waco; 7. #7—Brandon Campos, West; 8. #84C—Aaron Childress, Bertram.

 

Â

Mary Adamcik

Heart O' Texas Speedway

www.heartotexspeedway.com

254-829-2294

I35dirt@aol.com

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...