Jump to content

IMCA point standings through Feb. 25


NickHolt

Recommended Posts

For Immediate Release - March 2, 2007

From Bill Martin, IMCA Public Relations

319 472-2201, x225

 

IMCA point standings through Feb. 25

 

National IMCA Modified Standings

1. Shawn Zelenka, Surprise, Ariz. 348

2. Jerry Harpole Jr., Farmington, N.M. 336

3. George Fronsman, Surprise, Ariz. 317

4. Joseph E. Parmeley, Phoenix, Ariz. 292

5. Tim Palmer, Prescott, Ariz. 280

6. Regan Tafoya, Farmington, N.M. 269

7. Tyrone Yazzie, Farmington, N.M. 244

8. Larry Smith, Thornton, Colo. 232

9. Randy Harrison, Queen Creek, Ariz. 187

10. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 186

11. John Morris Jr., Queen Creek, Ariz. 177

12. Jim MacNeil, Glendale, Ariz. 168

13. Larry Hood, Bakersfield, Calif. 152

14. Jeff Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 143

15. Alex Stanford, Chowchilla, Calif. 142

16. Billy Hanson, Phoenix, Ariz. 138

17. Charlie Wahl, Las Vegas, Nev. 136

18. Derek Kopp, Montrose, Colo. 135

19. William Waltman, Quartz Hill, Calif. 133

20. Ronnie Williams, Las Vegas, Nev. 130

 

SuperFlow Western Region

1. Shawn Zelenka, Surprise, Ariz. 348

2. Jerry Harpole Jr., Farmington, N.M. 336

3. George Fronsman, Surprise, Ariz. 317

4. Joseph E. Parmeley, Phoenix, Ariz. 292

5. Tim Palmer, Prescott, Ariz. 280

6. Regan Tafoya, Farmington, N.M. 269

7. Tyrone Yazzie, Farmington, N.M. 244

8. Larry Smith, Thornton, Colo. 232

9. Randy Harrison, Queen Creek, Ariz. 187

10. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 186

11. John Morris Jr., Queen Creek, Ariz. 177

12. Jim MacNeil, Glendale, Ariz. 168

13. Larry Hood, Bakersfield, Calif. 152

14. Jeff Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 143

15. Alex Stanford, Chowchilla, Calif. 142

16. Billy Hanson, Phoenix, Ariz. 138

17. Charlie Wahl, Las Vegas, Nev. 136

18. Derek Kopp, Montrose, Colo. 135

19. William Waltman, Quartz Hill, Calif. 133

20. Ronnie Williams, Las Vegas, Nev. 130

 

SuperFlow North Central Region

1. Andy Hofmeyer, Alton, Iowa 98

2. Chris Prussman, Brookings, S.D. 24

3. Brian Heizer, Lebanon, Ill. 13

 

SuperFlow Central Region

1. Charley Brown, Maxwell, Neb. 67

2. Dan Carl, North Platte, Neb. 55

3. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb. 51

4. Jonathan Russell, Jonesboro, Ark. 37

5. Kyle Berry, Poplar Bluff, Mo. 35

6. Randy Grimmett, Lathrop, Mo. 32

7. Jeff Wells, Trumann, Ark. 25

8. Paul Snyder, Wellsville, Kan. 22

9. Jeremy Russell, Jonesboro, Ark. 15

Craig Wood, Eldorado Springs, Mo. 15

11. Joseph Long, Bryant, Ark. 11

Coty Stark, Trumann, Ark. 11

 

SuperFlow South Central Region

1. Harvey Wojtek, Robert Lee, Texas 69

2. Steve Hayes, Eastland, Texas 63

3. William J. Pittaway, Corpus Christi, Texas 51

4. Levi Hodges, Fort Worth, Texas 49

5. Gary Underwood, Abilene, Texas 48

6. Vince Ogle, Lubbock, Texas 46

7. Kevin Switzer, Millsap, Texas 40

8. David Elliott, Eastland, Texas 35

9. Pat Wescott, Mertzon, Texas 28

10. Tony Keigley, Denton, Texas 26

11. Jimmy Tidwell, Round Rock, Texas 25

12. Chad Melton, Springtown, Texas 24

Michael McLaughlin, Flower Mound, Texas 24

14. Mike Miles, Keller, Texas 22

15. Tommy Fain, Abilene, Texas 14

16. Justin Radcliff, China Spring, Texas 12

17. Nelson Allridge, Keller, Texas 11

Scotty Brown, Dallas, Texas 11

 

SuperFlow Eastern Region

1. Steve Carr, Semmes, Ala. 89

2. Richie Beasley, Brewton, Ala. 74

Ronnie Jordan, Robertsdale, Ala. 74

4. Ronnie Jordan Jr., Robertsdale, Ala. 70

5. Brian Conway, Loxley, Ala. 69

6. Kyle Rutkoski, Mobile, Ala. 67

7. Todd Gray, Coker,

Ala. 40

Bobby Morrison, Milton, Fla. 40

9. David Griffin Jr., Brookwood, Ala. 39

10. Chad Winkles, Falkville, Ala. 38

11. Clay Mims, Robertsdale, Ala. 37

12. Jeff Helms, Altoona, Ala. 36

Todd Jones, Pace,

Fla. 36

14. Jerry Showers, Tyndall AFB, Fla. 35

15. Jason Hiett, DeArmanville, Ala. 34

16. Henry Hanger, Winchester, Tenn. 33

17. Kevin Waddell, Southside, Ala. 32

18. Eric Smith, Lineville, Ala. 31

19. Tony Gray, Coker, Ala. 30

20. Myron DeYoung, Crystal, Mich. 29

 

Smiley’s Racing Products State Standings (top five)

Alabama

1. Steve Carr, Semmes, Ala. 89

2. Richie Beasley, Brewton, Ala. 74

Ronnie Jordan, Robertsdale, Ala. 74

4. Ronnie Jordan Jr., Robertsdale, Ala. 70

5. Brian Conway, Loxley, Ala. 69

 

Arizona

1. Shawn Zelenka, Surprise, Ariz. 348

2. Jerry Harpole Jr., Farmington, N.M. 336

3. George Fronsman, Surprise, Ariz. 317

4. Joseph E. Parmeley, Phoenix, Ariz. 292

5. Tim Palmer, Prescott, Ariz. 280

 

California

1. William Waltman, Quartz Hill, Calif. 133

2. Ernie Allen, Imperial, Calif. 109

3. Eric Evans, San Diego, Calif. 105

4. Bobby Groves Jr., Ramona, Calif. 101

5. Don Pannel, Lakeside, Calif. 99

 

Nevada

1. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 40

2. Shawn Natenstedt, Fernley, Nev. 39

3. Chad Farstveet, Winnemucca, Nev. 38

4. Jeff Talley, Las Vegas, Nev. 37

5. Bill Smith III, Sparks, Nev. 36

 

Texas

1. Harvey Wojtek, Robert Lee, Texas 69

2. Steve Hayes, Eastland, Texas 63

3. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb. 51

William J. Pittaway, Corpus Christi, Texas 51

5. Levi Hodges, Fort Worth, Texas 49

 

National Jeff’s Performance Southern SportMod Standings

1. Ryan Bard, Farmington, N.M. 214

2. Zach Hamilton, Farmington, N.M. 204

3. Geoffrey Hatch, Glendale, Ariz. 202

4. David Whitaker, Farmington, N.M. 200

5. Randy J. Eitel, Farmington, N.M. 199

6. Kenneth Graves, Tahoka, Texas 192

7. Gary Whitaker, Bloomfield, N.M. 97

8. Steve Hayes, Eastland, Texas 77

9. Dillon Smith, Waco, Texas 73

10. Jerry Graves Jr., Lubbock, Texas 71

Ron Neis, Queen Creek, Ariz. 71

12. Allen Colyer, Abilene, Texas 62

Tyler Young, Midland, Texas 62

14. Gary Underwood, Abilene, Texas 57

15. Travis W. Graves, Lubbock, Texas 56

16. David McKay, Van Alstyne, Texas 54

17. Ronnie Johnson, Abilene, Texas 51

18. Chris Meyers, Eunice, N.M. 49

19. Brandon Hopper, Lubbock, Texas 45

20. Gabe Tucker, Carbon, Texas 41

 

Smiley’s Racing Products State Standings (top five)

Arizona

1. Ryan Bard, Farmington, N.M. 214

2. Zach Hamilton, Farmington, N.M. 204

3. Geoffrey Hatch, Glendale, Ariz. 202

4. David Whitaker, Farmington, N.M. 200

5. Randy J. Eitel, Farmington, N.M. 199

 

Texas

1. Steve Hayes, Eastland, Texas 77

2. Dillon Smith, Waco, Texas 73

3. Jerry Graves Jr., Lubbock, Texas 71

4. Allen Colyer, Abilene, Texas 62

Tyler Young, Midland, Texas 62

 

National IMCA Sunoco Stock Car Standings

1. Kevin Sustaire, Emory, Texas 138

2. Windle Gaston, Alba, Texas 128

3. James Donald Brower, Sanborn, Iowa 118

4. Allen Taylor, Satsuma, Ala. 76

Duain Pritchett, Combine, Texas 76

Michael Pruitt, Stuart, Iowa 76

7. Richie Brasmer, Mobile, Ala. 72

8. Fred Wojtek, Robert Lee, Texas 69

9. Greg Turberville, Robertsdale, Ala. 67

10. Mark G. Barnhill, Irvington, Ala. 66

11. Delmar Slone, Christoval, Texas 65

Chris Coxwell, Satsuma, Ala. 65

13. J.W. Johnson, Brownwood, Texas 63

14. William A. Wade, San Angelo,

Texas 61

Billy Boothe, Citronelle, Ala. 61

16. Bill Brzezinski, Roby, Texas 60

17. Scott Albritton, Citronelle, Ala. 57

18. Vince Ogle, Lubbock, Texas 44

19. John Armstrong, Merkel, Texas 43

20. Jeff Turner, Kaufman, Texas 40

 

Destroyer Chassis Southern Region

1. Kevin Sustaire, Emory, Texas 138

2. Windle Gaston, Alba, Texas 128

3. Allen Taylor, Satsuma, Ala. 76

4. Duain Pritchett, Combine, Texas 76

5. Richie Brasmer, Mobile, Ala. 72

6. Fred Wojtek, Robert Lee, Texas 69

7. Greg Turberville, Robertsdale, Ala. 67

8. Mark G. Barnhill, Irvington, Ala. 66

9. Delmar Slone, Christoval, Texas 65

Chris Coxwell, Satsuma, Ala. 65

11. J.W. Johnson, Brownwood, Texas 63

12. William A. Wade, San Angelo,

Texas 61

Billy Boothe, Citronelle, Ala. 61

14. Bill Brzezinski, Roby, Texas 60

15. Scott Albritton, Citronelle, Ala. 57

16. Vince Ogle, Lubbock, Texas 44

17. John Armstrong, Merkel, Texas 43

18. Jeff Turner, Kaufman, Texas 40

19. Terry Owen, Merkel, Texas 39

Lance Shaw, Sweetwater, Texas 39

 

Jet Racing Northern Region

1. James Donald Brower, Sanborn, Iowa 118

2. Michael Pruitt, Stuart, Iowa 76

3. Mike Mauer, Cedar Falls, Iowa 21

 

Smiley’s Racing Products State Standings (top five)

Alabama

1. Kevin Sustaire, Emory, Texas 77

2. Allen Taylor, Satsuma, Ala. 76

Michael Pruitt, Stuart, Iowa 76

4. James Donald Brower, Sanborn, Iowa 73

5. Richie Brasmer, Mobile, Ala. 72

 

Texas

1. Duain Pritchett, Combine, Texas 76

2. Fred Wojtek, Robert Lee, Texas 69

3. Delmar Slone, Christoval, Texas 65

4. J. W. Johnson, Brownwood, Texas 63

5. Kevin Sustaire, Emory, Texas 61

William A. Wade, San Angelo, Texas 61

 

National IMCA Sunoco Hobby Stock Standings

1. Chris Ater, Fort Worth, Texas 79

2. Christopher Seale, Bay Minette, Ala. 74

Nathan Sodek, Temple, Texas 74

Steven Allday, Citronelle, Ala. 74

5. Charles Cosper, Belton, Texas 73

6. Tanner Cox, Colorado City, Texas 72

7. John Giermanski, Gulf Shores, Ala. 70

8. Scott Barham, Loxley, Ala. 69

9. Matthew Tobias, Robertsdale, Ala. 68

10. John Boyd, Pascagoula, Miss. 66

Clayton Jacobson, Bay Minette, Ala. 66

12. Lynn Gibson, Rhome, Texas 65

13. Nyle Godwin, Redfield, Iowa 63

Stephen R. Robison, Abilene, Texas 63

Casey Hodges, Stockton, Ala. 63

16. Allen Montgomery, Rhome, Texas 62

Anthony Gregory, Magnolia Springs, Ala. 62

Gene Hadley, Burleson, Texas 62

19. Patrick Howell Jr., Mobile, Ala. 61

20. Daniel Koss, Bay Minette, Ala. 60

 

Southern Region

1. Chris Ater, Fort Worth, Texas 79

2. Christopher Seale, Bay Minette, Ala. 74

Nathan Sodek, Temple, Texas 74

Steven Allday, Citronelle, Ala. 74

5. Charles Cosper, Belton, Texas 73

6. Tanner Cox, Colorado City, Texas 72

7. John Giermanski, Gulf Shores, Ala. 70

8. Scott Barham, Loxley, Ala. 69

9. Matthew Tobias, Robertsdale, Ala. 68

10. John Boyd, Pascagoula, Miss. 66

Clayton Jacobson, Bay Minette, Ala. 66

12. Lynn Gibson, Rhome, Texas 65

13. Stephen R. Robison, Abilene, Texas 63

Casey Hodges, Stockton, Ala. 63

15. Allen Montgomery, Rhome, Texas 62

Anthony Gregory, Magnolia Springs, Ala. 62

Gene Hadley, Burleson, Texas 62

18. Patrick Howell Jr., Mobile, Ala. 61

19. Daniel Koss, Bay Minette, Ala. 60

20. Terry Ikner, Wilmer, Ala. 58

John Crawford, Stapleton, Ala. 58

 

Northern Region

1. Nyle Godwin, Redfield, Iowa 63

 

Smiley’s Racing Products State Standings (top five)

Alabama

1. Christopher Seale, Bay Minette, Ala. 74

Steven Allday, Citronelle, Ala. 74

3. John Giermanski, Gulf Shores, Ala. 70

4. Scott Barham, Loxley, Ala. 69

5. Matthew Tobias, Robertsdale, Ala. 68

 

Texas

1. Chris Ater, Fort Worth, Texas 79

2. Nathan Sodek, Temple, Texas 74

3. Charles Cosper, Belton, Texas 73

4. Tanner Cox, Colorado City, Texas 72

5. Lynn Gibson, Rhome, Texas 65

 

30

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...