Jump to content

Whitman, Strickler score Friday Modified qualifying checkers at Boone


NickHolt

Recommended Posts

Whitman, Strickler score Friday Modified qualifying checkers

 

BOONE, Iowa (Sept. 5) – Johnny Whitman and Kyle Strickler starred in Friday night Modified qualify­ing features at the IMCA Speedway Motors Super Nationals fueled by Casey’s.

 

Whitman topped the first qualifier at Boone Speedway while Strickler, winner of the Fast Shafts All-Star Invitational earlier in the evening, paced the nightcap.

 

They’ll determine who starts at the front of the outside row in the main event during a Saturday roshambo session.

 

Five states were represented by the top four finishers from the two qualifiers.

 

Twentieth starting Hunter Marriott, 16th starting Jeremy Mills and ninth starting Jason Cummins chased Whitman across the stripe in their 25-lapper.

 

Tyler Droste, Adam Lar­son and Adam Johnson were next in the second qualifier. Corey Lagroon was disqualified from fourth place in post-race tech inspection for failure to meet frame specifications.

 

Mills and Larson both will start career fifth Super Nationals Modified main events, Cummins and Strickler both their second and Whitman, Marriott, Droste and Johnson each their first.

 

1st qualifying feature – 1. Johnny Whitman, DePere, Wis.; 2. Hunter Marriott, Brookfield, Mo.; 3. Jeremy Mills, Garner; 4. Jason Cummins, New Richland, Minn.; 5. Scott Davis, Boone; 6. Justin O'Brien, West Union; 7. Joel Rust, Grundy Center; 8. Racer Hulin, Laurel; 9. Sean Jerovetz,Sobieski, Wis.; 10. Ryan Ruter, Kanawha; 11. Clay Hale, Cameron, Mo.; 12. Drew Arm­strong, Alexander, Ark.; 13. Danny Holt, Topeka, Kan.; 14. Jordy Nelson, Marysville, Kan.; 15. Ed Thomas, Waterloo; 16. Jeff Stephens, Arion; 17. Joel Bushore, Boone; 18. Mark Elliott, Webster City; 19. Nicholas Link, Rolla, Kan.; 20. Tim Czarneski, Denmark, Wis.; 21. Jeremy Christians, Horicon, Wis.; 22. Russ Reinwald, Juneau, Wis.; 23. Travis Hatcher, Honey Creek; 24. Chad Mel­ton, Springtown, Texas; 25. Terry Rentfro, Bettendorf; 26. Travis Hagen, Williston, N.D.; 27. Kody Scholpp, Estevan, Sask.; 28. Travis Dickes, Madison, Neb.; 29. Jay Goosmann, Merrill; 30. Mat­thew Kiner, Aurora, Neb.

 

2nd qualifying feature – 1. Kyle Strickler, Mooresville, N.C.; 2. Tyler Droste, Waterloo; 3. Adam Larson, Ankeny; 4. Adam Johnson, Independence; 5. Regan Tafoya, Farmington, N.M.; 6. Mat­thew Meinecke, Madrid; 7. Todd Shute, Des Moines; 8. Jesse Sobbing, Glenwood; 9. Tim Ward, Gilbert, Ariz.; 10. Tony Snyder, Readlyn; 11. Eric Dailey, Armstrong; 12. Mike Weikert Jr., Muscat­ine; 13. Tyler Wilson, Krakow, Wis.; 14. Justin Radcliff, China Spring, Texas; 15. Ryan Watnem, Humboldt; 16. Greg Elliott, Webster City; 17. Dennis Betzer, Central City; 18. A.J. Ward, Io­nia, Mich.; 19. Levi Nielsen, Mason City; 20. Alex Hanson, Northwood; 21. Curt Lund, Redwood Falls, Minn.; 22. William Gould, Calera, Okla.; 23. John Logue Jr., Boone; 24. Shay Woods, Humeston; 25. Bill Davis Jr., Des Moines; 26. Kelly Lyons, Boone; 27. Eric Elliott, Boone; 28. Coty Albers, Wellsburg; 29. Austin Lucas, Cherokee; 30. Corey Lagroon, Salina, Kan.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...