Jump to content

MAHLSTEDT MOTORS TO FEATHERLITE FALL JAMBOREE VICTORY;


rebelracewriter

Recommended Posts

FOR IMMEDIATE RELEASE

 

Saturday, September 8, 2007

 

 

 

MAHLSTEDT MOTORS TO FEATHERLITE FALL JAMBOREE VICTORY; KROHN SECURES O’REILLY USMTS NATIONAL CHAMPIONSHIP

 

 

 

SPRING VALLEY, Minn. (Sept. 8) — Dean Mahlstedt of Clear Lake, Iowa, passed polesitter Kelly Shryock on lap 37, then led the final 13 laps to pocket $6,000 and pick up the win Saturday night at the 9th Annual Featherlite Fall Jamboree at the Deer Creek Speedway in Spring Valley, Minn. It was Mahlstedt's career-first victory at Deer Creek as he became the ninth different champion in nine events.

 

 

 

While Shryock had to settle for the runner-up paycheck of $4,000, Jason Krohn of Slayton, Minn., grabbed third. With his third-place finish, Krohn captured the 2007 O’Reilly USMTS National Championship, dethroning Shryock after an eight-year reign as champion.

 

 

 

Shryock came into the night wit a steep mountain to climb to be in contention for his ninth O’Reilly USMTS title. If he qualified for the A Main from his heat race, there would not be enough passing points available in the A Main for him to overtake Krohn, so Shryock had to decide whether to “sandbag” and get into the main event through a B Main, or go for the heat race win and give himself the best opportunity to win his second Featherlite Fall Jamboree.

 

 

 

The eight-time defending O’Reilly USMTS National Champion's choice became obvious in his heat race. Starting 13th, the Fertile, Iowa, veteran powered his way trough the field to finish a close second. Not only did his finish put Shryock in the main event, it gave him the most passing points of the night among the 110 entrants and a spot in the redraw among the top-9 passing points earners.

 

 

 

As the drivers in the main event were introduced to the crowd, Shryock was first to draw for his starting position. Shryock made his selection from the nine face-down Frisbees, stood up, smiled and spoke into the microphone: “Number one.” The standing-room-only crowd erupted and Brad Waits of Zumbrota, Minn., stepped forward as the next driver to draw. “Two,” he announced as he turned over his Frisbee and the crowd exploded into cheers.

 

 

 

Krohn, who scored a win on Thursday and a third-place finish Friday, made the seventh selection and garnered the outside position for the three-wide front row starting line-up. The redraw gave the fans a power-packed front row with the defending O’Reilly USMTS National Champion, the USRA Casey's General Stores Weekly Racing Series national points leader and the current O’Reilly USMTS national points leader starting door to door for the 50-lap finale.

 

 

 

Shryock motored into the lead at the drop of the green flag and set a torrid pace, extending his lead to six car-lengths over Krohn by the 10th lap, with Mahlstedt slipping under Waits to take third. With 20 laps in the books, Shryock had doubled his advantage over the field as he sliced his way through heavy lapped traffic, but a caution on lap 24 erased his advantage and bunched up the field.

 

 

 

While Krohn maintained the runner-up spot, the caution had waved for seventh-starting Jason Hughes of Colcord, Okla., who was battling for third with Mahlstedt and Waits for third. The only driver left with a shot at overtaking Krohn for the points title, Hughes' spin and resulting tire change sent him to the rear of the field for the restart and dashed his hopes for a victory.

 

 

 

Back under green, Mahlstedt used the low groove to get around Krohn, then set his sights on Shryock. On lap 30, Shryock led Mahlstedt, who was searching everywhere on the track for a faster groove to get around the leader. Krohn maintained the third spot while Johnny Bone Jr., who started 17th, came up to battle Waits for fourth. Meanwhile, Greg Skaggs, who started 28th, huggy-poled his way to challenge Mike Sorensen for a spot in the top-10.

 

 

 

Coming out of turn 4 to complete lap 38, Mahlstedt made his move as he muscled his way past Shryock coming to the flagstand. Once out front, Mahlstedt extended his advantage each lap until a caution with five to go slowed the action. Mahlstedt pulled away on the restart, but another caution two laps later bunched up the field for a three-lap shootout to the end.

 

 

 

Mahlstedt got a good jump o the restart and pulled away from Shryock again as he won going away to earn the biggest win of his career. Shryock took second, followed by Krohn, Tim Donlinger and Bone. Zack VanderBeek finished sixth, while Jon Tesch, Waits, Todd Scharkey and Sorensen rounded out the top-10 finishers.

 

 

 

Although Hughes was able to claw his way back to a 12th-place finish, Krohn's third-place finish solidified his title as the 2007 O'Reilly USMTS National Champion. Hughes nipped Shryock by 11 points to finish second in the final standings, with Tesch taking fourth and Tommy Myer fifth. VanderBeek, Tommy Weder Jr., Skaggs, Steve Holzkamper and Scott Green completed the top-10 rankings in The Hunt for the O’Reilly USMTS National Championship.

 

 

 

Prior to Saturday's curtain-closer, Steve Wetzstein of West Concord, Minn., pocketed $2,000 as he captured the 25-lap Non-Qualifiers Main after a crowd-pleasing battle with Nate Wasmund of Rochester, Minn. Polesitter Josh Reisch of Luverne, Minn., finished third, followed by Jay Ihrke of Dover, Minn., and Marshalltown, Iowa's Ryan Gustin.

 

 

 

With his win on Saturday, Mahlstedt kept the streak of no-repeat winners going at the Featherlite Fall Jamboree — nine different winners in nine years. Along with Krohn, who won Thursday's main event, and Friday's winner, Tesch, three first-time Deer Creek Speedway winners emerged during the weekend.

 

 

 

The Featherlite Fall Jamboree was made possible by the great racers and fans, as well as our event sponsors: Featherlite, Mike’s Hard Lemonade, 61 Marine and Sport, Dirt Doctor Trucking and Haulmark Motorcoaches.

 

 

 

To learn more about the O’Reilly Auto Parts United States Modified Touring Series, call (515) 832-7944 or visit www.usmts.com online.

 

 

 

= = = = = = = = = = = = = = =

 

 

 

OFFICIAL RESULTS

 

O’Reilly Auto Parts United States Modified Touring Series

 

9th Annual Featherlite Fall Jamboree - The Hunt for the O’Reilly USMTS National Championship (Race 15 of 15)

 

Deer Creek Speedway, Spring Valley, Minn.

 

Saturday, Sept. 8, 2007

 

 

 

Showing finishing position, car number, driver, hometown and starting position in parentheses. The top 18 drivers in Home Pride Passing Points accumulated in the heats are locked into the Holley “A” Main, with the top nine re-drawing for starting positions 1-9.

 

 

 

ISKY RACING CAMS HEAT #1 (15 laps):

 

1. 66 - Dan Bohr -- Decorah, IA (2)

 

2. 12 - Jason Hughes -- Colcord, OK (11)

 

3. 21m - Dean Mahlstedt -- Clear Lake, IA (14)

 

4. 96 - Jay Ihrke -- Dover, MN (8)

 

5. 90 - Steve Wetzstein -- West Concord, MN (9)

 

6. 95 - Dylan Smith -- Osceola, NE (4)

 

7. 47t - Josh Truman -- Indianola, IA (7)

 

8. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (10)

 

9. 59 - Hank Rollinger -- Buffalo City, WI (12)

 

10. 45f - Tony Fraise -- Donnellson, IA (6)

 

11. 18s - Brent Bohmont -- Martell, NE (3)

 

12. 17s - Mike Spaulding -- Bemidji, MN (13) DNF

 

13. 74 - Mark Noble -- Blooming Prairie, MN (5) DNF

 

14. 3b - Allen Barber -- Tyler, MN (1) DNF

 

 

 

HEAT #2 (15 laps):

 

1. 50 - Jim Horejsi -- Echo, MN (4)

 

2. 24 - Brad Waits -- Zumbrota, MN (12)

 

3. 4r - Derek Ramirez -- Woodward, OK (11)

 

4. 85d - Mark Dotson -- Cameron, MO (9)

 

5. 1a - Dwaine Hanson -- Lakefield, MN (10)

 

6. 70 - Jerry King -- Waterloo, IA (6)

 

7. 93 - Bob Fisher -- Lyle, MN (13)

 

8. 58 - Scott Vesely -- Mosinee, WI (1)

 

9. 55 - Brian Shaw -- Brownsdale, MN (3)

 

10. 5 - Steve Holzkamper -- Gentry, AR (5) DNF

 

11. 02x - Jacob Dahle -- Morristown, MN (2) DNF

 

12. 58x - Jeff Rollinger -- Winona, MN (7) DNF

 

13. 31k - Andy Kotek -- Wood Lake, MN (8) DNF

 

14. 22s - Chad Kinder -- Newton, IL (14) DNS

 

 

 

HEAT #3 (15 laps):

 

1. 35 - Jeff Schluetter -- New Hampton, IA (2)

 

2. 19 - Mike Sorensen -- Rochester, MN (4)

 

3. 12b - Johnny Bone Jr. -- Pea Ridge, AR (9)

 

4. 21L - Layne Meyer -- West Union, IA (1)

 

5. 4rk - Willy Kraft -- Lakefield, MN (8)

 

6. 49 - Bob Timm -- Rolling Stone, MN (6)

 

7. 21b - Brandon Kenny -- East Woodward, OK (7)

 

8. 0 - Les Duellman -- Winona, MN (13)

 

9. 18 - Mick Glenn -- Minnesota City, MN (10)

 

10. 27x - Delaney Erickson -- Tahlequah, OK (12)

 

11. 55w - Bob Bautch -- Winona, MN (14)

 

12. 96x - Greg Jensen -- Albert Lea, MN (5) DNF

 

13. 12j - Justin O'Brien -- Volga, IA (11) DNF

 

14. 2 - Joey Schaefer -- Waterloo, IA (3) DNF

 

 

 

HEAT #4 (15 laps):

 

1. 14j - Jake Neal -- Omaha, NE (5)

 

2. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (13)

 

3. 38 - Jeremy Ross -- Locust Grove, OK (2)

 

4. 00eh - Steve Arpin -- Rochester, MN (11)

 

5. 18L - Michael Long -- Quincy, IL (14)

 

6. 19k - Marlin Kracht -- Luverne, MN (3)

 

7. 24t - Glenn Bratti -- Springdale, AR (1)

 

8. 01 - Joey Galloway -- Emo, ON, CAN (10)

 

9. 02r - Aaron Rake -- Beaver Dam, WI (9)

 

10. 72L - Mike Lineberry -- Fontanelle, NE (7)

 

11. 39e - Greg Erickson -- Chatfield, MN (4)

 

12. Z11 - Donnie Zweifel -- Mantorville, MN (12)

 

13. 15 - Dan DeMey -- Denison, IA (6) DNF

 

14. 15x - Brett Pospisil -- Worthington, MN (8) DNF

 

 

 

HEAT #5 (15 laps):

 

1. 45 - Todd Scharkey -- Kasson, MN (3)

 

2. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (4)

 

3. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (10)

 

4. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (1)

 

5. 19r - Ryan Gustin -- Marshalltown, IA (11)

 

6. 4 - Chad Lerch -- Arlington, IA (12)

 

7. 5w - Darrin Walch -- Postville, IA (2)

 

8. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (8)

 

9. 4x - Bobby Malchus -- Red Oak, TX (13)

 

10. 21x - Joe Wernecke -- Dodge Center, MN (9)

 

11. 47 - Jason Hyerdall -- Oconomowoc, WI (14)

 

12. 27d - Don Gerritsen Jr. -- Rock Rapids, IA (6)

 

13. 55m - Alan Mondus -- Lakeville, MN (7) DNF

 

14. 17 - Harland Morehart -- Eyota, MN (5) DNF

 

 

 

HEAT #6 (15 laps):

 

1. 69m - Mark Burgtorf -- Quincy, IL (2)

 

2. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (6)

 

3. 12m - Jason Miller -- Osceola, WI (3)

 

4. 25 - Scott Green -- Derby, KS (7)

 

5. 65 - Tommy Myer -- Blooming Prairie, MN (4)

 

6. 91 - Shawn Ryan -- Waterloo, IA (9)

 

7. 4rx - Ron Ver Beek -- Oskaloosa, IA (5)

 

8. 88t - Terry Timmerman -- Stewartville, MN (1)

 

9. 42 - Tom Paulson -- Kasson, MN (12)

 

10. 75 - James Parker -- Dodge Center, MN (14)

 

11. 7e - Neil Eckhart -- Rochester, MN (13) DNF

 

12. 4s - Craig Shaw -- Adams, MN (11) DNF

 

13. Z28 - Mark Trautner -- Mahnomen, MN (8) DNF

 

14. 71 - Jason Cummins -- New Richland, MN (10) DNF

 

 

 

HEAT #7 (15 laps):

 

1. 7k - Jason Krohn -- Slayton, MN (4)

 

2. 3d - Tim Donlinger -- Rochester, MN (6)

 

3. 52w - Nate Wasmund -- Rochester, MN (3)

 

4. 1r - Ryan York -- Racine, MN (7)

 

5. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (5)

 

6. 32 - Donovan Lodge -- Moline, IL (8)

 

7. 83 - Nathan Balensiefen -- Sheffield, IL (2)

 

8. 3a - Chris Alcorn -- Lincoln, NE (12)

 

9. 72 - Doug Hillson -- Blooming Prairie, MN (10)

 

10. 07 - Jason Schlangen -- Cresco, IA (13)

 

11. 118 - Chad Vaith -- Mantorvile, MN (9)

 

12. C3 - Chad Staus -- Otterville, MO (11) DNF

 

13. 43s - Shaun Olson -- Albert Lea, MN (1) DNF

 

 

 

HEAT #8 (15 laps):

 

1. 1 - Dan Chapman -- Clarence, IA (2)

 

2. 23 - Darwin Karau -- Kasson, MN (4)

 

3. 27 - Greg Skaggs -- Bixby, OK (6)

 

4. 18b - Justin Boney -- Tonganoxie, KS (7)

 

5. 16 - Dain Schultz -- Owatonna, MN (12)

 

6. 7m - Michael Darnall -- West Union, IA (11)

 

7. 17x - Garry Oskerson -- Fairmont, MN (1)

 

8. 49x - Jay Poidinger -- Somerset, WI (5)

 

9. 27t - Bob Test -- Jefferson City, MO (3)

 

10. 2t - Tyler Rubin -- Grand Meadows, MN (9)

 

11. 20jr - Dave Wytaske Jr. -- Austin, MN (10)

 

12. 25x - Tom Brink -- Winona, MN (13)

 

13. 7t - Jim Gregoire -- Lake Benton, MN (8

 

 

 

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #1 (18 laps, top 2 advance):

 

1. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (1)

 

2. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (5)

 

3. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (6)

 

4. 85d - Mark Dotson -- Cameron, MO (2)

 

5. 1r - Ryan York -- Racine, MN (3)

 

6. 17s - Mike Spaulding -- Bemidji, MN (15)

 

7. 18s - Brent Bohmont -- Martell, NE (14)

 

8. 18 - Mick Glenn -- Minnesota City, MN (11)

 

9. 12j - Justin O'Brien -- Volga, IA (17)

 

10. 1a - Dwaine Hanson -- Lakefield, MN (4)

 

11. 27d - Don Gerritsen Jr. -- Rock Rapids, IA (16)

 

12. 58 - Scott Vesely -- Mosinee, WI (10)

 

13. 17 - Harland Morehart -- Eyota, MN (19)

 

14. 7t - Jim Gregoire -- Lake Benton, MN (18)

 

15. 10 - Mike Steensma -- Luverne, MN (9) DNF

 

16. 5 - Steve Holzkamper -- Gentry, AR (13) DNF

 

17. 19k - Marlin Kracht -- Luverne, MN (7) DNF

 

18. 27t - Bob Test -- Jefferson City, MO (12) DNF

 

19. 24t - Glenn Bratti -- Springdale, AR (8) DNS

 

 

 

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #2 (18 laps, top 2 advance):

 

1. 7m - Michael Darnall -- West Union, IA (5)

 

2. 0 - Les Duellman -- Winona, MN (7)

 

3. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (10)

 

4. 90 - Steve Wetzstein -- West Concord, MN (4)

 

5. 5w - Darrin Walch -- Postville, IA (8)

 

6. 32 - Donovan Lodge -- Moline, IL (6)

 

7. 18b - Justin Boney -- Tonganoxie, KS (3)

 

8. 16 - Dain Schultz -- Owatonna, MN (2)

 

9. 4s - Craig Shaw -- Adams, MN (16)

 

10. 25x - Tom Brink -- Winona, MN (15)

 

11. 3b - Allen Barber -- Tyler, MN (18)

 

12. 27x - Delaney Erickson -- Tahlequah, OK (12)

 

13. 72L - Mike Lineberry -- Fontanelle, NE (13)

 

14. 01 - Joey Galloway -- Emo, ON, CAN (9) DNF

 

15. 72 - Doug Hillson -- Blooming Prairie, MN (11) DNF

 

16. 02x - Jacob Dahle -- Morristown, MN (14) DNF

 

17. 23 - Darwin Karau -- Kasson, MN (1) DNF

 

18. 15 - Dan DeMey -- Denison, IA (17) DNF

 

19. 71 - Jason Cummins -- New Richland, MN (19) DNF

 

 

 

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #3 (18 laps, top 2 advance):

 

1. 00eh - Steve Arpin -- Rochester, MN (1)

 

2. 4rx - Ron Ver Beek -- Oskaloosa, IA (8)

 

3. 96 - Jay Ihrke -- Dover, MN (2)

 

4. 55m - Alan Mondus -- Lakeville, MN (17)

 

5. 4 - Chad Lerch -- Arlington, IA (4)

 

6. 38 - Jeremy Ross -- Locust Grove, OK (3)

 

7. 3a - Chris Alcorn -- Lincoln, NE (7)

 

8. 95 - Dylan Smith -- Osceola, NE (6)

 

9. 07 - Jason Schlangen -- Cresco, IA (11)

 

10. 58x - Jeff Rollinger -- Winona, MN (15)

 

11. 4x - Bobby Malchus -- Red Oak, TX (9)

 

12. C3 - Chad Staus -- Otterville, MO (16)

 

13. 21x - Joe Wernecke -- Dodge Center, MN (13)

 

14. 55w - Bob Bautch -- Winona, MN (12)

 

15. 88t - Terry Timmerman -- Stewartville, MN (10) DNF

 

16. 39e - Greg Erickson -- Chatfield, MN (14) DNF

 

17. 93 - Bob Fisher -- Lyle, MN (5) DNF

 

18. 22s - Chad Kinder -- Newton, IL (18) DNS

 

 

 

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #4 (18 laps, top 2 advance):

 

1. 4rk - Willy Kraft -- Lakefield, MN (4)

 

2. 18L - Michael Long -- Quincy, IL (1)

 

3. 12m - Jason Miller -- Osceola, WI (3)

 

4. 74 - Mark Noble -- Blooming Prairie, MN (16)

 

5. 19r - Ryan Gustin -- Marshalltown, IA (2)

 

6. 91 - Shawn Ryan -- Waterloo, IA (5)

 

7. 49x - Jay Poidinger -- Somerset, WI (10)

 

8. 59 - Hank Rollinger -- Buffalo City, WI (9)

 

9. 96x - Greg Jensen -- Albert Lea, MN (15)

 

10. 83 - Nathan Balensiefen -- Sheffield, IL (8)

 

11. 70 - Jerry King -- Waterloo, IA (6)

 

12. 118 - Chad Vaith -- Mantorvile, MN (14)

 

13. 2 - Joey Schaefer -- Waterloo, IA (18) DNF

 

14. 2t - Tyler Rubin -- Grand Meadows, MN (13) DNF

 

15. 47 - Jason Hyerdall -- Oconomowoc, WI (12) DNF

 

16. 47t - Josh Truman -- Indianola, IA (7) DNF

 

17. 55 - Brian Shaw -- Brownsdale, MN (11) DNS

 

18. Z28 - Mark Trautner -- Mahnomen, MN (17) DNS

 

 

 

REAL RACING WHEELS “B” MAIN #5 (18 laps, top 2 advance):

 

1. 49 - Bob Timm -- Rolling Stone, MN (6)

 

2. 27 - Greg Skaggs -- Bixby, OK (1)

 

3. 7e - Neil Eckhart -- Rochester, MN (13)

 

4. 52w - Nate Wasmund -- Rochester, MN (3)

 

5. 65 - Tommy Myer -- Blooming Prairie, MN (5)

 

6. 25 - Scott Green -- Derby, KS (2)

 

7. 21L - Layne Meyer -- West Union, IA (4)

 

8. 45f - Tony Fraise -- Donnellson, IA (12)

 

9. 21b - Brandon Kenny -- East Woodward, OK (7)

 

10. 17x - Garry Oskerson -- Fairmont, MN (8)

 

11. 43s - Shaun Olson -- Albert Lea, MN (17)

 

12. 20jr - Dave Wytaske Jr. -- Austin, MN (14)

 

13. 02r - Aaron Rake -- Beaver Dam, WI (11)

 

14. 75 - James Parker -- Dodge Center, MN (10)

 

15. 42 - Tom Paulson -- Kasson, MN (9)

 

16. Z11 - Donnie Zweifel -- Mantorville, MN (15) DNF

 

17. 15x - Brett Pospisil -- Worthington, MN (18) DNS

 

18. 31k - Andy Kotek -- Wood Lake, MN (16) DNS

 

 

 

NON-QUALIFERS MAIN (25 laps, $2,000 to win):

 

1. 90 - Steve Wetzstein -- West Concord, MN (7)

 

2. 52w - Nate Wasmund -- Rochester, MN (10)

 

3. 98 - Josh Reisch -- Luverne, MN (1)

 

4. 96 - Jay Ihrke -- Dover, MN (3)

 

5. 19r - Ryan Gustin-- Marshalltown, IA (14)

 

6. 7e - Neil Eckhart -- Rochester, MN (5)

 

7. 1r - Ryan York -- Racine, MN (11)

 

8. 12m - Jason Miller -- Osceola, WI (4)

 

9. 17s - Mike Spaulding -- Bemidji, MN (16)

 

10. 49x - Jay Poidinger -- Somerset, WI (24)

 

11. 85d - Mark Dotson -- Cameron, MO (6)

 

12. 16 - Dain Schultz -- Owatonna, MN (17)

 

13. 21b - Brandon Kenny -- East Woodward, OK (25)

 

14. 55m - Alan Mondus -- Lakeville, MN (8)

 

15. 18 - Mick Glenn -- Minnesota City, MN (26)

 

16. 59 - Hank Rollinger -- Buffalo City, WI (29)

 

17. 17x - Garry Oskerson -- Fairmont, MN (30)

 

18. 4s - Craig Shaw -- Adams, MN (22)

 

19. 25x - Tom Brink - Winona, MN (27)

 

20. 32 - Donovan Lodge -- Moline, IL (12) DNF

 

21. 21L - Layne Meyer -- West Union, IA (20) DNF

 

22. 74 - Mark Noble -- Blooming Prairie, MN (9) DNF

 

23. 38 - Jeremy Ross -- Locust Grove, OK (18) DNF

 

24. 25 - Scott Green -- Derby, KS (15) DNF

 

25. 4 - Chad Lerch -- Arlington, IA (13) DNF

 

26. 91 - Shawn Ryan -- Waterloo, IA (19) DNF

 

27. 18s - Brent Bohmont -- Martell, NE (21) DNF

 

28. 31 - Corey Dripps -- Waterloo, IA (2) DNF

 

29. 95 - Dylan Smith -- Osceola, NE (28) DNF

 

30. 3a - Chris Alcorn -- Lincoln, NE (23) DNF

 

 

 

HOLLEY “A” MAIN (50 laps, $6,000 to win):

 

1. 21m - Dean Mahlstedt -- Clear Lake, IA (6)

 

2. 3 - Kelly Shryock -- Fertile, IA (1)

 

3. 7k - Jason Krohn -- Slayton, MN (3)

 

4. 3d - Tim Donlinger -- Rochester, MN (12)

 

5. 12b - Johnny Bone Jr. -- Pea Ridge, AR (17)

 

6. 33z - Zack VanderBeek -- New Sharon, IA (10)

 

7. 14 - Jon Tesch -- Watertown, SD (11)

 

8. 24 - Brad Waits -- Zumbrota, MN (2)

 

9. 45 - Todd Scharkey -- Kasson, MN (9)

 

10. 19 - Mike Sorensen -- Rochester, MN (18)

 

11. 4rk - Willy Kraft -- Lakefield, MN (22)

 

12. 12 - Jason Hughes -- Colcord, OK (7)

 

13. 49 - Bob Timm -- Rolling Stone, MN (23)

 

14. 50 - Jim Horejsi -- Echo, MN (4)

 

15. 02 - Tommy Weder Jr. -- Woodward, OK (19)

 

16. 00eh - Steve Arpin -- Rochester, MN (21)

 

17. 69m - Mark Burgtorf -- Quincy, IL (15)

 

18. 65 - Tommy Myer -- Blooming Prairie, MN (29)

 

19. 14j - Jake Neal -- Omaha, NE (8)

 

20. 4r - Derek Ramirez -- Woodward, OK (5)

 

21. 66 - Dan Bohr -- Decorah, IA (13)

 

22. 7 - Al Hejna -- Clear Lake, IA (24)

 

23. 7m - Michael Darnall -- West Union, IA (20)

 

24. 0 - Les Duellman -- Winona, MN (25)

 

25. 4rx - Ron Ver Beek -- Oskaloosa, IA (26)

 

26. 1 - Dan Chapman -- Clarence, IA (16)

 

27. 35 - Jeff Schluetter -- New Hampton, IA (14)

 

28. 5 - Steve Holzkamper -- Gentry, AR (30) DNF

 

29. 27 - Greg Skaggs -- Bixby, OK (28) DNF

 

30. 18L - Michael Long -- Quincy, IL (27) DNF

 

 

 

AMSOIL Lap Leaders: Kelly Shryock 1-37, Dean Mahlstedt 38-50.

 

Total Laps Led: Kelly Shryock 37, Dean Mahlstedt 13.

 

AFCO Pole Award: Kelly Shryock.

 

Provisional Starters: Tommy Myer, Steve Holzkamper.

 

Olympic Fire Protection Hard Charger: Johnny Bone Jr. (started 17th, finished 5th).

 

Next Race: Friday, Oct. 5, Enid Speedway Park, Enid, Okla. (USMTS Southern Series).

 

O’Reilly USMTS National Championship Points (final): Jason Krohn 1424, Jason Hughes 1371, Kelly Shryock 1360, Jon Tesch 1272, Tommy Myer 1178, Zack VanderBeek 1169, Tommy Weder Jr. 1124, Greg Skaggs 1081, Steve Holzkamper 948, Scott Green 913.

 

Home Pride Passing Points (final): Kelly Shryock 249, Jason Hughes 178½, Zack VanderBeek 154½, Al Hejna 145½, Tommy Weder Jr. 142½.

 

Rookies Rockin’ Sports Bar Rookie of the Year Points (final): Scott Green 950, Donovan Lodge 508, Ryan Gustin 434, Richie Gustin Jr. 314, Scott Vesely 310.

 

Builders Championship Points (final): Skyrocket Chassis 518, Hughes Racing Chassis 426, GRT Race Cars 273, Harris Auto Racing 261, BC Chassis 213.

 

 

 

Contingency Awards:

 

Belleville Motorsports – not awarded.

 

Boyer’s Engine Development – Dean Mahlstedt, Steve Wetzstein.

 

GRT Race Cars – not awarded.

 

Hawk Performance – Brad Waits.

 

Isky Racing Cams – Dan Bohr.

 

Kevko Oil Pans & Components – Johnny Bone Jr., Bob Timm, Ryan Gustin Jr., Brandon Kenny.

 

KSE Racing Products – Kelly Shryock, Tim Donlinger, Jay Ihrke.

 

Marsh Racing Wheels – not awarded.

 

Nitroquest Web Solutions - Jason Krohn, Josh Reisch.

 

Quarter Master – Dean Mahlstedt, Steve Wetzstein, Mike Spaulding.

 

QuickTime Performance Parts – Jon Tesch, Ryan York.

 

Real Racing Wheels – Tommy Weder Jr., Steve Arpin, Willy Kraft, Bob Timm, Steve Wetzstein.

 

 

 

= = = = = = = = = = = = = = =

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...