Jump to content

IMCA point standings as of 9/21/05


NickHolt

Recommended Posts

For Immediate Release- Sept. 22, 2006

From Bill Martin, IMCA Public Relations

319 472-2201, x225

 

Through Sept. 21

 

Note: Final points races of the 2006 season will be Sunday, Sept. 24

 

IMCA Modified National Point Standings

1. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 1199

2. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 1187

3. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb. 1185

4. P.J. Egbert, Copperas Cove, Texas 1183

5. Chris Bragg, Springtown, Texas 1181

6. Lonnie Schriner, Red Cloud, Neb. 1177

7. Benji LaCrosse, Luxemburg, Wis. 1169

8. Chris Alcorn, Lincoln, Neb. 1167

9. Dale Caswell, West Monroe, N.Y. 1165

10. Sean Lias, Westfield, Pa. 1159

11. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 1158

12. Ron Pope, Mason City, Iowa 1150

13. William (Pat) McGuire, Belton, Texas 1149

14. Mike Hansen, Alton, Iowa 1143

15. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb. 1141

16. Jared Siefert, Green Bay, Wis. 1140

17. Josh Foster, Montrose, Iowa 1138

18. Myron DeYoung, Crystal, Mich. 1135

19. Jimmy Hale Jr., Ionia, Mich. 1130

20. David Murray Jr., Oberlin, Kan. 1129

 

SuperFlow Western Region Point Standings

1. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 1199

2. Eric Evans, Imperial Beach, Calif. 1128

3. Bill Smith III, Sparks, Nev. 1104

4. Ryan Roath, Surprise, Ariz. 1092

5. Chad Farstveet, Winnemucca, Nev. 1066

6. Clay Daly, Watsonville, Calif. 1057

7. Ramie Stone, Winton, Calif. 1055

8. Regan Tafoya, Farmington, N.M. 1049

9. Jimmy Delaney, Winnemucca, Nev. 1045

10. Tim Mazour, Winnemucca, Nev. 1028

11. Garrett Steitz, Los Banos, Calif. 1017

12. Joe Parmeley, Phoenix, Ariz. 1015

13. Jeffry Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 1014

14. Robert S. Williamson, Merced, Calif. 1009

15. Leland Hibdon, Pahrump, Nev. 995

16. Don Pannel, El Cajun, Calif. 964

17. Jason Pike, Pahrump, Nev. 953

18. Steve McGee, Carson City, Nev. 940

19. Cory Sample, Winnemucca, Nev. 932

20. Andrew Krumm, Merced, Calif. 914

 

Super Flow North Central Region Point Standings

1. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 1187

2. Benji LaCrosse, Luxemburg, Wis. 1169

3. Ron Pope, Mason City, Iowa 1150

4. Mike Hansen, Alton, Iowa 1143

5. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb. 1141

6. Jared Siefert, Green Bay, Wis. 1140

7. Josh Foster, Montrose, Iowa 1138

8. Vern Jackson, Waterloo, Iowa 1121

9. Jeff Schroyer, Marshalltown, Iowa 1118

10. Jeff Stephens, Arion, Iowa 1114

11. Marlyn Seidler, Underwood, N.D. 1104

Scott Hogan, Vinton, Iowa 1104

13. Jerry Wren, Howard Lake, Minn. 1102

14. Dave Farren Jr., Des Moines, Iowa 1098

Greg Cox, Altoona, Iowa 1098

16. Troy Cordes , Raymond, Iowa 1097

Josh Gilman, Stuart, Iowa 1097

18. Jason Cummins, New Richland, Minn. 1096

19. Jerry Luloff, Independence, Iowa 1095

20. Hank Berry, Sidney, Mont. 1093

 

SuperFlow Central Region Point Standings

1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb. 1185

2. Lonnie Schriner, Red Cloud, Neb. 1177

3. Chris Alcorn, Lincoln, Neb. 1167

4. David Murray Jr., Oberlin, Kan. 1129

5. Randy Wilson, Wichita, Kan. 1119

6. Robby Haines, Benkelman, Neb. 1116

7. Jerry Phillips, Galva, Kan. 1108

8. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 1103

9. Clint Homan, Bellevue, Kan. 1088

10. Tim Watts, Beloit, Kan. 1085

11. Charley Brown, Maxwell, Neb. 1083

12. Jay Steffens, North Platte, Neb. 1081

13. Ronnie Wallace, North Platte, Neb. 1077

14. C. Scott Bivens, David City, Neb. 1073

15. Corey Lagroon, Salina, Kan. 1065

16. Greg Metz, Washington, Kan. 1064

17. Brandon Hagan, Culbertson, Neb. 1041

18. Don Hagan, Culbertson, Neb. 1032

19. Danny Morrison, Minneapolis, Kan. 1020

20. Kyle Prauner, Norfolk, Neb. 1013

 

SuperFlow South Central Region Point Standings

1. P.J. Egbert, Copperas Cove, Texas 1183

2. Chris Bragg, Springtown, Texas 1181

3. William (Pat) McGuire, Belton, Texas 1149

4. Keith Green, Waco, Texas 1114

5. Darryl Campbell, Everman, Texas 1113

6. Trevor Egbert, Salado, Texas 1093

7. Andrew Simmerman, Evant, Texas 1048

8. Allen Waltermire, Harker Heights, Texas 979

9. Justin Radcliff, China Spring, Texas 948

10. Scotty Brown, Dallas, Texas 918

11. Kenny Stone, Temple, Texas 914

12. G.W. Egbert, Belton, Texas 893

13. Jimmy Fletcher, Springtown, Texas 884

14. Ken Old, Kempner, Texas 882

15. Ronnie Warren, Oglesby, Texas 877

16. Danny R. Gribble, Granger, Texas 838

17. Michael McLaughlin, Aubrey, Texas 823

18. Max Helms Sr., Victoria, Texas 817

19. Brad Doherty, Ennis, Texas 811

Levi Hodges, Fort Worth, Texas 811

 

SuperFlow Eastern Region Point Standings

1. Dale Caswell, West Monroe, N.Y. 1165

2. Sean Lias, Westfield, Pa. 1159

3. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 1158

4. Myron DeYoung, Crystal, Mich. 1135

5. Jimmy Hale Jr., Ionia, Mich. 1130

6. Kevan Cook, Constantia, N.Y. 1101

7. Joshua James Borton, Crystal, Mich. 1082

8. Scottie Hiett, Anniston, Ala. 1031

9. Milt Montgomery Jr., Alma, Mich. 1023

10. Michael Strickland, Munford, Ala. 1017

11. Aaron Jacobs, Utica, N.Y. 1009

12. Chad Maurer, Eaton Rapids, Mich. 987

13. David Conner Jr., Anniston, Ala. 961

14. Johnny Hill, Hastings, N.Y. 951

15. Jason Hiett, Anniston, Ala. 931

16. Richard Clew, Harmony, N.C. 908

17. Rich Talada Jr., Chemung, N.Y. 906

18. Brian Grosnickle, Potterville, Mich. 903

19. Eric Smith, Lineville, Ala. 845

20. Bill Anderson, Weedsport, N.Y. 841

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Alabama

1. Michael Strickland, Munford, Ala. 1043

2. Scottie Hiett, Anniston, Ala. 1031

3. David Conner Jr., Anniston, Ala. 961

4. Jason Hiett, Anniston, Ala. 931

5. Eric Smith, Lineville, Ala. 845

 

Arizona

1. Jeffry Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 1028

2. Joe Parmeley, Phoenix, Ariz. 953

3. Ryan Roath, Surprise, Ariz. 898

4. Frank Russell, Fort Mohave, Ariz. 593

5. Wayne Francis, Daggett, Calif. 591

 

Arkansas

1. Jayson Hefley, Austin, Ark. 648

2. Buddy Pifer, Little Rock, Ark. 625

3. Shawn Blees, Mountain Pine, Ark. 570

4. Tom Campbell, Oppelo, Ark. 519

5. Cory Lyman, Benton, Ark. 501

 

California

1. Clay Daly, Watsonville, Calif. 1446

2. Eric Evans, Imperial Beach, Calif. 1265

3. Ramie Stone, Winton, Calif. 1055

4. Robert S. Williamson, Merced, Calif. 1052

5. Don Pannel, El Cajun, Calif. 964

 

Colorado

1. Regan Tafoya, Farmington, N.M. 883

2. Dwain McCarty, Delta, Colo. 659

3. Derek Kopp, Montrose, Colo. 633

4. Doug Tiffany, Delta, Colo. 585

5. John Stephenson, Grand Junction, Colo. 579

 

Idaho

1. Travis Metz, Blackfoot, Idaho 651

2. Daniel S. Waldemar, Chubbuck, Idaho 643

3. Darrell Grebb, Idaho Falls, Idaho 497

4. Torey Adams, Lemhi, Idaho 464

5. Richard L. Mueller Jr., Jackson, Wy. 451

 

Illinois

1. Robbie Reed, Mexico, Mo. 655

2. Henry DeLonjay, Quincy, Ill. 635

3. David Wietholder, Liberty, Ill. 602

4. Tony Dunker, Quincy, Ill. 587

5. Shawn C. Deering, Quincy, Ill. 569

 

Iowa

1. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb. 1741

2. Jeff Schroyer, Marshalltown, Iowa 1688

3. Vern Jackson, Waterloo, Iowa 1567

4. Josh Gilman, Stuart, Iowa 1368

5. Mike Hansen, Alton, Iowa 1362

 

Kansas

1. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 1659

2. Randy Wilson, Wichita, Kan. 1606

3. Corey Lagroon, Salina, Kan. 1577

4. Jerry Phillips, Galva, Kan. 1366

5. Marty Clark, Russell, Kan. 1298

 

Michigan

1. Jimmy Hale Jr., Ionia, Mich. 1414

2. Joshua James Borton, Crystal, Mich. 1368

3. Milt Montgomery Jr., Alma, Mich. 1244

4. Myron DeYoung, Crystal, Mich. 1187

5. Chad Maurer, Eaton Rapids, Mich. 1085

 

Minnesota

1. Andrew Timm, Mankato, Minn. 1536

2. Chad Ragan, Eagle Lake, Minn. 1520

3. Jerry Wren, Howard Lake, Minn. 1417

4. John Klugherz, Mankato, Minn. 1113

5. Clint Hatlestad, Glencoe, Minn. 1079

 

Missouri

1. Bill Adams, West Plains, Mo. 612

2. Carmon Vincent, Moody, Mo. 600

3. Dean Wray, Jamesport, Mo. 598

4. Chris Piper, West Plains, Mo. 588

5. Chad Shaw, Trimble, Mo. 577

 

Nebraska

1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb. 1811

2. Chris Alcorn, Lincoln, Neb. 1765

3. Charley Brown, Maxwell, Neb. 1509

4. C. Scott Bivens, David City, Neb. 1466

5. Lonnie Schriner, Red Cloud, Neb. 1379

 

Nevada

1. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 1476

2. Bill Smith III, Sparks, Nev. 1301

3. Tim Mazour, Winnemucca, Nev. 1229

4. Jimmy Delaney, Winnemucca, Nev. 1069

5. Chad Farstveet, Winnemucca, Nev. 1066

 

New Hampshire

1. Leonard A. West, Rochester, N.H. 335

2. Brian Piper, Fairlee, Vt. 304

3. Robert Gioia, White River Junction, Vt. 285

4. Ryan Dutton, Bradford, Vt. 224

5. Ronnie Leroux, Irasburg, Vt. 65

 

New Mexico

1. Neal Flowers, Hobbs, N.M. 627

2. Bob Sikes, Eunice, N.M. 595

3. Trent Crawford, Midland, Texas 588

4. Brian Flowers, Hobbs, N.M. 573

5. Butch Reid Jr., Carlsbad, N.M. 569

 

New York

1. Dale Caswell, West Monroe, N.Y. 1658

2. Kevan Cook, Constantia, N.Y. 1345

3. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 1117

4. Aaron Jacobs, Utica, N.Y. 1023

5. Johnny Hill, Hastings, N.Y. 951

 

North Carolina

1. Richard Clew, Harmony, N.C. 729

2. Josh Wright, Mooresville, N.C. 625

3. Troy Loomis, Sherrills Ford, N.C. 422

4. Matt Emmering, Lincolnton, N.C. 407

5. James (Buck) Stevens, Statesville, N.C. 363

 

North Dakota

1. Joren Boyce, Minot, N.D. 1633

2. Wyatt Olson, Minot, N.D. 1243

3. Wayne Johnson, Minot, N.D. 1158

4. Marlyn Seidler, Underwood, N.D. 1151

5. Mike Hagen, Williston, N.D. 1115

 

Pennsylvania

1. Sean Lias, Westfield, Pa. 572

Rich Talada Jr., Chemung, N.Y. 572

3. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 519

4. Mark Griffin, Canton, Pa. 481

5. Ricky Hunsinger, Stevensville, Pa. 468

 

South Dakota

1. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 685

Reese Coffee, Hinton, Iowa 685

3. Mike Hansen, Alton, Iowa 665

4. Dirk Kirk, Sloan, Iowa 662

5. Randy Brands, Boyden, Iowa 591

 

Texas

1. P.J. Egbert, Copperas Cove, Texas 1758

2. Chris Bragg, Springtown, Texas 1681

3. William (Pat) McGuire, Belton, Texas 1596

4. Darryl Campbell, Everman, Texas 1484

5. Trevor Egbert, Salado, Texas 1393

 

Vermont

1. Brian Piper, Fairlee, Vt. 507

2. Robert Gioia, White River Junction, Vt. 465

3. Leonard A. West, Rochester, N.H. 426

4. Carol Parker, Fair Haven, Vt. 404

5. Ronnie Leroux, Irasburg, Vt. 393

 

Wisconsin

1. Benji LaCrosse, Luxemburg, Wis. 1683

2. Jared Siefert, Green Bay, Wis. 1599

3. Jay Matthias, DePere, Wis. 1344

4. Jeremie Hedrick, Clintonville, Wis. 1196

5. David Werbelow, Shawano, Wis. 1151

 

Wyoming

1. Jeff Cooper, Riverton, Wy. 322

2. Justen Yeager, Green River, Wy. 270

3. Casey Delp, Rock Springs, Wy. 257

4. Paul Peterson, Rock Springs, Wy. 213

5. Tim Christiansen, Rock Springs, Wy. 202

 

IMCA KSE Racing Products Sprint Car National Point Standings

1. Chris Graf, Glencoe, Minn. 781

2. Mike Sargent, Cleveland, Minn. 751

3. Sidney Denzer, LeSueur, Minn. 725

4. Bruce Allen, Mankato, Minn. 719

5. Keith Beckler, Litchfield, Minn. 715

6. Brandon Allen, Mankato, Minn. 698

7. Neil Stevens, Bingham Lake, Minn. 695

8. Dwain Wilmes, Kasota, Minn. 694

9. Brett Allen, Kasota, Minn. 691

10. John Greenwood, Woodward, Iowa 654

11. Jesse Lee Cripe, Rice, Minn. 602

12. Jason Tostenson, Gaylord, Minn. 598

13. Jennifer Eriksen, Burnsville, Minn. 567

14. Dan Menk, Franklin, Minn. 524

15. Jesse Smith, Mankato, Minn. 499

16. Gary Serbus, Olivia, Minn. 484

17. Bill Johnson, St. Peter, Minn. 483

18. Andrew Gorres, Lamberton, Minn. 464

19. Curt Lund, Redwood Falls, Minn. 434

20. Jim Smith, Redwood Falls, Minn. 433

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Minnesota

1. Chris Graf, Glencoe, Minn. 1183

2. Sidney Denzer, LeSueur, Minn. 1167

3. Bruce Allen, Mankato, Minn. 1165

4. Brett Allen, Kasota, Minn. 1117

5. Dwain Wilmes, Kasota, Minn. 1033

 

Jeffís Performance Southern SportMod National Point Standings

1. Keith White, Academy, Texas 1198

2. Duain Pritchett, Combine, Texas 1179

3. Jerry Graves Jr., Lubbock, Texas 1160

4. Tim Eaves, Shreveport, La. 1157

5. Cody Frank, Lorena, Texas 1132

6. Michael Knighten, Shreveport, La. 1107

7. Kenneth Graves, Tahoka, Texas 1102

8. Robert Black, Waco, Texas 1077

9. David Gossett, Fort Worth, Texas 1074

10. Travis Evans, Bullard, Texas 1067

11. Dillon Smith, Waco, Texas 1060

12. Eric Tomlinson, Waco, Texas 1050

13. Mark McDaniel, Elm Mott, Texas 1043

14. T.J. Green, Robinson, Texas 1038

15. Kevin Green, Robinson, Texas 1035

16. Chase Jupe, West, Texas 1032

17. David Cory Riley, Wolfforth, Texas 1018

18. Bobby Kellogg Jr., Natchitoches, La. 1017

19. Travis Graves, Lubbock, Texas 1001

20. Chris Cogburn, Waco, Texas 998

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Arkansas

1. Mark Simmons, Warren, Ark. 675

2. Lee Curry, Eldorado, Ark. 633

3. Chris Reed, Rison, Ark. 617

4. Steve Bolin, Hamburg, Ark. 589

5. Shannon Mann, Warren, Ark. 556

 

Colorado

1. Ryan Bard, Farmington, N.M. 299

2. David Whitaker, Farmington, N.M. 291

3. Randy J. Eitel, Farmington, N.M. 101

4. Brandon Tenski, Farmington, N.M. 36

5. Dereck Rhoden, Farmington, N.M. 35

 

Louisiana

1. Tim Eaves, Shreveport, La. 1371

2. Michael Knighten, Shreveport, La. 1260

3. Bobby Kellogg Jr., Natchitoches, La. 1054

4. Clint Baird, Texarkana, Ark. 1001

5. Derick Grigsby, Marshall, Texas 883

 

New Mexico

1. Scott Pyle, Midland, Texas 673

2. Chris Dosher, Seminole, Texas 555

3. Gary Kerr Jr., Odessa, Texas 554

4. Tim Kent, Hobbs, N.M. 553

5. Eric Jarrel, Hobbs, N.M. 512

 

Texas

1. Keith White, Academy, Texas 1824

2. Cody Frank, Lorena, Texas 1703

3. Duain Pritchett, Combine, Texas 1659

4. Robert Black, Waco, Texas 1588

5. Jerry Graves Jr., Lubbock, Texas 1537

 

Karl Chevrolet Northern SportMod National Point Standings

1. Jason Mallicoat, Boone, Iowa 1156

2. Jacob Murray, Hartford, Iowa 1145

3. Kyle Wahlert, Des Moines, Iowa 1140

4. Danny Dvorak, Vinton, Iowa 1136

5. Tony Olson, Cedar Rapids, Iowa 1128

6. Brett Ladehoff, Marshalltown, Iowa 1082

7. Scott Davis, Boone, Iowa 1056

8. Scott Durlin, State Center, Iowa 1042

9. Austin J. Kaplan, Ankeny, Iowa 1017

10. Keith Williamson, Maxwell, Iowa 978

11. Jason W. Purvis, Boone, Iowa 907

12. John Dumer, Cedar Falls, Iowa 832

13. Jack Myer, Ankeny, Iowa 821

14. Shawn Ritter, Keystone, Iowa 818

15. Cody Warrick, Boone, Iowa 808

16. Bob Ebaugh, Waterloo, Iowa 775

17. Ryan Lundy, Knoxville, Iowa 750

18. Mark McNeece, Albion, Iowa 746

19. Mike Krall, Waterloo, Iowa 713

20. Damon Frommelt, Boone, Iowa 706

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Iowa

1. Kyle Wahlert, Des Moines, Iowa 1702

2. Jacob Murray, Hartford, Iowa 1695

3. Jason Mallicoat, Boone, Iowa 1596

4. Tony Olson, Cedar Rapids, Iowa 1558

5. Danny Dvorak, Vinton, Iowa 1552

 

Wisconsin

1. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis. 634

2. Craig Hoffman, New London, Wis. 602

Mike Czarapata, Pulaski, Wis. 602

4. Shawn Wagner, Green Bay, Wis. 596

5. Brad Bricco, Shawano, Wis. 569

 

IMCA Sunoco Stock Car National Point Standings

1. Kevin Opheim, Mason City, Iowa 1194

2. Damon Murty, Chelsea, Iowa 1182

3. Duain Pritchett, Combine, Texas 1181

Brian Blessington, Breda, Iowa 1181

5. David Smith, Lake City, Iowa 1180

6. Benjamin Kirkpatrick, Elm Mott, Texas 1178

7. Josh Hudson, Kensington, Kan. 1168

8. Tom Earl III, Fort Worth, Texas 1165

9. Lance Borgman, Beatrice, Neb. 1160

10. Rod Snellenberger, Pulaski, Wis. 1158

11. John Oliver Jr., Danville, Iowa 1155

12. Mike Nichols, Harlan, Iowa 1153

13. Eric Jones, Killeen, Texas 1139

14. Cory Struckhoff, Kensington, Kan. 1137

15. Tony Ritterbush, Dunlap, Iowa 1134

16. Josh Carpenter, Fairbury, Neb. 1133

17. Larry Karcz Jr., Pulaski, Wis. 1131

18. Caleb Peters, Oberlin, Kan. 1130

19. Jason Honey, Waco, Texas 1124

20. Jeff Senne, Fairmont, Minn. 1122

 

Jet Racing Northern Region Point Standings

1. Kevin Opheim, Mason City, Iowa 1194

2. Damon Murty, Chelsea, Iowa 1182

3. Brian Blessington, Breda, Iowa 1181

4. David Smith, Lake City, Iowa 1180

5. Josh Hudson, Kensington, Kan. 1168

6. Lance Borgman, Beatrice, Neb. 1160

7. Rod Snellenberger, Pulaski, Wis. 1158

8. John Oliver Jr., Danville, Iowa 1155

9. Mike Nichols, Harlan, Iowa 1153

10. Cory Struckhoff, Kensington, Kan. 1137

11. Tony Ritterbush, Dunlap, Iowa 1134

12. Josh Carpenter, Fairbury, Neb. 1133

13. Larry Karcz Jr., Pulaski, Wis. 1131

14. Caleb Peters, Oberlin, Kan. 1130

15. Jeff Senne, Fairmont, Minn. 1122

16. Luke Sathoff, Belle Plaine, Minn. 1117

17. Jim Larson, Rushmore, Minn. 1116

Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 1116

19. Jason Davis, Norton, Kan. 1115

20. Kirk Kinsley, Wapello, Iowa 1111

 

Destroyer Chassis Southern Region Point Standings

1. Duain Pritchett, Combine, Texas 1181

2. Benjamin Kirkpatrick, Elm Mott, Texas1178

3. Tom Earl III, Fort Worth, Texas 1165

4. Eric Jones, Killeen, Texas 1139

5. Jason Honey, Waco, Texas 1124

6. Michael Miles, Keller, Texas 1074

7. Jeff Turner, Combine, Texas 1073

Toby Miller, Boyd, Texas 1073

9. Charlie Wilson, Denton, Texas 1058

10. Brandon Dulock, Waco, Texas 1024

11. David (Tony) Rime, Lewisville, Texas 1021

12. Ed Thompson, Waco, Texas 984

13. Buck Owens, Cedar Park, Texas 976

14. Mark Geurin, Whitney, Texas 967

15. Tommy Honey, Waco, Texas 954

16. Shad Stevens, Troy, Texas 905

17. Ron Simpson, Florence, Texas 886

18. Chris Coxwell, Satsuma, Ala. 875

19. Michael Lee Johnson, Robertsdale, Ala. 871

20. Lee Reynolds, Mobile, Ala. 852

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Alabama

1. Chris Coxwell, Satsuma, Ala. 875

2. Michael Lee Johnson, Robertsdale, Ala. 871

3. Lee Reynolds, Mobile, Ala. 852

4. William Boothe Jr., Citronelle, Ala. 845

5. David Peleschak, Gulf Shores, Ala. 673

 

Colorado

1. Roland Thomas, Mesa, Colo. 656

2. Jon Campbell, Palisade, Colo. 603

3. Warren Kramer, Montrose, Colo. 535

4. Ed Brown, Montrose, Colo. 500

5. Tom Randolph, Delta, Colo. 435

 

Iowa

1. Brian Blessington, Breda, Iowa 1843

2. Damon Murty, Chelsea, Iowa 1804

3. David Smith, Lake City, Iowa 1592

4. Steve Meyer, Grundy Center, Iowa 1564

5. Josh Daniels, Des Moines, Iowa 1481

 

Kansas

1. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 1727

2. Tyler Hahn, Stockton, Kan. 1711

3. Josh Hudson, Kensington, Kan. 1408

4. Cory Struckhoff, Kensington, Kan. 1378

5. Jason Rogers, Selden, Kan. 1209

 

Minnesota

1. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn. 1360

2. Shaun Bruns, Danube, Minn. 1192

3. Jeff Senne, Fairmont, Minn. 1157

4. Jim Larson, Rushmore, Minn. 1153

5. Andy Daschner, Janesville, Minn. 1086

 

Nebraska

1. Josh Carpenter, Fairbury, Neb. 1677

2. Lance Borgman, Beatrice, Neb. 1515

3. Eric Rempel, Palmyra, Neb. 1107

4. Shane Stout, North Platte, Neb. 1043

5. Brady Koch, Cambridge, Neb. 1036

 

New Mexico

1. Justin Graves, Odessa, Texas 618

2. Wesley Crouch, Midland, Texas 599

3. Tommy Dempsey, Midland, Texas 584

4. Kelly Sheen, Lamesa, Texas 581

5. Jeremy Wooley, Hobbs, N.M. 561

Bobby Sikes Jr., Eunice, N.M. 561

 

North Dakota

1. Chad Strachen, Minot, N.D. 1455

2. Robby Rosselli, Minot, N.D. 914

3. Nathan Burke, Minot, N.D. 908

4. Tim McCloud, Belcourt, N.D. 823

5. Frank Cox, Surrey, N.D. 800

 

South Dakota

1. Tony Ritterbush, Dunlap, Iowa 664

2. Hans Houfek, Homer, Neb. 652

3. Sid Mosher, Sioux City, Iowa 646

4. Les Lundquist, Sioux City, Iowa 596

5. Amanda Baum, Sioux City, Iowa 589

 

Texas

1. Benjamin Kirkpatrick, Elm Mott, Texas1847

2. Eric Jones, Killeen, Texas 1743

2. Duain Pritchett, Combine, Texas 1718

4. Toby Miller, Boyd, Texas 1664

5. Tom Earl III, Fort Worth, Texas 1645

 

Wisconsin

1. Rod Snellenberger, Pulaski, Wis. 1699

2. Larry Karcz Jr., Pulaski, Wis. 1651

3. Kyle Frederick, Gillett, Wis. 1436

4. Tony Schlei, Zion, Ill. 1286

5. Jason Czarapata, Pulaski, Wis 1208

 

IMCA Sunoco Hobby Stock National Point Standings

1. Donavon Smith, Lake City, Iowa 1200

2. Jim Buss, Hastings, Neb. 1187

3. Dustin Smith, Lake City, Iowa 1186

Michael Hulsey, Keller, Texas 1186

5. Dillon Smith, Waco, Texas 1185

6. Rod Grother, Cedar Rapids, Iowa 1169

7. Kevin Sather, Ankeny, Iowa 1165

8. Allen Montgomery, Rhome, Texas 1160

9. Jason Koch, Cambridge, Neb. 1157

Brady Schoen, Downs, Kan. 1157

11. Justin Wagner, Culbertson, Neb. 1152

12. Luke Wanninger, Jefferson, Iowa 1146

13. Mark Bullock Jr., Sunnyvale, Texas 1137

14. Charles Cosper, Belton, Texas 1136

15. Nathan Sodek, Temple, Texas 1133

16. Paul Shepherd, Marengo, Iowa 1129

17. Adam Balthazor, Stockton, Kan. 1123

18. Edward Anschutz Jr., Algoma, Wis. 1117

19. Jason Gallimore, Waco, Texas 1115

Bryan Snell, Coon Rapids, Iowa 1115

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Alabama

1. Richie Brasmer, Mobile, Ala. 881

2. Greg Turberville, Robertsdale, Ala. 872

3. Charles Jones, Robertsdale, Ala. 751

4. Mike Tobias Sr., Robertsdale, Ala. 721

5. Anthony Gregory, Magnolia Springs, Ala. 683

 

Idaho

1. Nick Moore, Idaho Falls, Idaho 352

2. Craig Blom, Idaho Falls, Idaho 350

3. Mason Krei, Idaho Falls, Idaho 341

4. Scott Wiklund, Shelley, Idaho 339

5. Scott Pemberton, Idaho Falls, Idaho 328

 

Iowa

1. Donavon Smith, Lake City, Iowa 1857

2. Rod Grother, Cedar Rapids, Iowa 1756

3. Todd Bass, Des Moines, Iowa 1647

4. Trent Murphy, Jefferson, Iowa 1638

5. Dustin Smith, Lake City, Iowa 1630

 

Kansas

1. Brady Schoen, Downs, Kan. 1775

2. Adam Balthazor, Stockton, Kan. 1572

3. B.J. Dauer, Marquette, Kan. 1342

4. Dennis Berry, Salina, Kan. 963

5. Dustin McClurg, Logan, Kan. 960

 

Minnesota

1. Drew Barglof, Sioux Rapids, Iowa 430

2. Doug Wark, Jordan, Minn. 409

3. James Johnson, Spirit Lake, Iowa 392

4. Jason Andrews, Okabena, Minn. 389

5. Darryl Bortvit, Estherville, Iowa 377

 

Nebraska

1. Jim Buss, Hastings, Neb. 1691

2. Joseph J. McDole, Red Cloud, Neb. 1340

3. John Huffman, McCook, Neb. 1337

4. Travis Runcie, Beatrice, Neb. 1301

5. Jason Koch, Cambridge, Neb. 1249

 

New Mexico

1. Zac Mason, Hobbs, N.M. 634

2. Don Sheen, Midland, Texas 628

3. Fabian Fabela, Eunice, N.M. 602

4. Justin Johnson, Odessa, Texas 570

5. James Robinson, Midland, Texas 556

 

North Dakota

1. Philip J. Brandvold, Ryder, N.D. 663

2. Michael Swallers, Minot, N.D. 653

3. Bob Fuegmann, Minot, N.D. 598

4. Ryan Leidholm, Washburn, N.D. 472

5. Kadi Vondal, Minot, N.D. 456

 

South Dakota

1. Todd Boulware, Jefferson, S.D. 699

2. Rusty Montagne, North Sioux City, S.D. 693

3. John Cain, Homer, Neb. 682

4. Jason Ward, Sioux City, Iowa 667

5. Bill Woehler, South Sioux City, Neb. 595

 

Texas

1. Michael Hulsey, Keller, Texas 1840

2. Allen Montgomery, Rhome, Texas 1799

3. Dillon Smith, Waco, Texas 1776

4. Nathan Sodek, Temple, Texas 1766

5. Charles Cosper, Belton, Texas 1737

 

Wisconsin

1. Edward Anschutz Jr., Algoma, Wis. 1163

2. Keith Kickbusch, Kewaunee, Wis. 1142

3. Frank Paul, Kewaunee, Wis. 984

4. Duwayne Mertens, Luxemburg, Wis. 880

Marcus Moede, Casco, Wis. 880

 

IMCA Sport Compact National Point Standings

1. Jay Kreft, Carleton, Neb. 728

2. Nathan Canham, Deshler, Neb. 705

3. David Feeney, Garrison, Iowa 542

4. Neil Nabholz, Waterloo, Iowa 538

5. Garett Hake, Concordia, Kan. 489

6. Janie Fralin, Beatrice, Neb. 419

7. William Kirk, Vinton, Iowa 403

8. Nina Breeden, Beatrice, Neb. 321

9. Peter Kruse, Deshler, Neb. 318

10. Justin Lichty, Waterloo, Iowa 229

11. Josh Wiens, Beatrice, Neb. 177

12. Tyler Frye, Belleville, Kan. 144

13. David Bowersox, Hastings, Neb. 34

14. Josh Voorhees, DeWitt, Neb. 33

 

Smileyís Racing Products State Point Standings (Top 5)

Iowa

1. David Feeney, Garrison, Iowa 542

2. Neil Nabholz, Waterloo, Iowa 538

3. William Kirk, Vinton, Iowa 403

4. Justin Lichty, Waterloo, Iowa 229

5. Jay Kreft, Carleton, Neb. 134

 

Nebraska

1. Nathan Canham, Deshler, Neb. 641

2. Jay Kreft, Carleton, Neb. 594

3. Garett Hake, Concordia, Kan. 489

4. Janie Fralin, Beatrice, Neb. 419

5. Nina Breeden, Beatrice, Neb. 321

 

Special Series Standings ñ FINAL

Deery Brothers Summer Series for IMCA Sunoco Late Models

1. Jeff Aikey, Waterloo, Iowa 753

2. Rob Toland, Bettendorf, Iowa 752

3. Terry Neal, Ely, Iowa 703

4. Boone McLaughlin, Mediapolis, Iowa 660

5. Greg Kastli, Waterloo, Iowa 654

6. Darrel DeFrance, Marshalltown, Iowa 617

7. Eric Gustaf, Moline, Ill. 578

8. Mike Smith, Jewell, Iowa 555

9. Sam Halstead, New London, Iowa 544

10. Ron Gustaf, Moline, Ill. 513

11. Matt Ryan, Davenport, Iowa 512

12. Tom Darbyshire, Morning Sun, Iowa 511

13. Mike Murphy Jr., Colona, Ill. 504

14. Andy Nezworski, Buffalo, Iowa 493

15. Robby Warner, Quincy, Ill. 434

16. Jeremy Grady, Story City, Iowa 396

17. Jerry Dedrick, Vinton, Iowa 394

18. Justin Reed, Quincy, Ill. 378

19. Ben Nading, Ankeny, Iowa 355

20. Jay Johnson, West Burlington, Iowa 353

 

Jackpot Junction Tour for IMCA KSE Racing Products Sprint Cars

1. Chris Graf, Glencoe, Minn. 284

2. Gary Serbus, Olivia, Minn. 282

3. Bruce Allen, Mankato, Minn. 273

4. Dwain Wilmes, Kasota, Minn. 249

Brett Allen, Kasota, Minn. 249

6. Sidney Denzer, LeSueur, Minn. 248

7. Jesse Lee Cripe, Rice, Minn. 224

8. Mike Sargent, Cleveland, Minn. 207

9. Keith Beckler, Litchfield, Minn. 206

10. Brandon Allen, Mankato, Minn. 198

11. Jesse Smith, Mankato, Minn. 195

Bill Johnson, St. Peter, Minn. 195

13. Nate Laugen, Lake Mills, Iowa 192

14. John Greenwood, Woodward, Iowa 168

15. Curt Lund, Redwood Falls, Minn. 155

16. Jennifer Eriksen, Burnsville, Minn. 151

17. Neil Stevens, Bingham Lake, Minn. 129

18. Ron Smith, Mankato, Minn. 119

18. Brad Barickman, Hopkins, Minn. 114

Dan Menk, Franklin, Minn. 114

 

30

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • advertisement_alt
  • advertisement_alt
  • advertisement_alt


×
×
  • Create New...