Jump to content

Heart O Texas Speedway results 8/18/06


Recommended Posts

Three First Time Winners at HOT

 

ELM MOTT

 

Brandon Hood from McGregor won his first I.M.C.A. SportMod feature Friday night at the Heart O' Texas Speedway. T.J. Green from Robinson finished second and Keith White from Academy took third.

 

Wade White also won his first pure stock feature followed by Jeff Williams and Jimmy Reid, all from Waco.

 

Raymond Hixson from China Spring earned his first cruiser feature win after reaching the finish line ahead of Jeff Willis from West and Michael Haisler from Elm Mott.

 

P.J. Egbert from Copperas Cove worked his way through the field to take the I.M.C.A. modified feature win. Allen Waltermire from Harker Heights and Keith Green from Robinson settled for second and third.

 

Benji Kirkpatrick from Elm Mott led the I-stock field to Victory Lane with B.J. Dulock from Robinson and Chad Estes from Troy trailing behind.

 

Dillon Smith from China Spring took the lead late and went on to win the I.M.C.A. hobby stock feature ahead of Jeremy Bost from Crawford and Nathan Sodek from Temple.

 

The street stock feature was a three car battle the ending with Paul Bolfing from Waco in first, Mark Geurin from Whitney in second, and Ed Thompson from Waco in third.

 

Dylan Smith from Riesel claimed the junior mini stock feature win tailed by Trey Estes and Corbin Taylor from Waco.

 

A late schedule change brings the Brazos Mini Sprints back to the Speedway next Friday night along with a regular race program for all classes. Â Â The Mini Sprints have also been added to the schedule on September 3 and September 30. Â Gates open at 6:00 P.M. and racing begins at 8:00 P.M. Check our website at www.heartotexspeedway.com for more information.

 

Coming Events

 

August 25, 2006

Friday

8:00 P.M.

Regular Race Program + Brazos Mini Sprints

 

September 1, 2006

Friday

8:00 P.M.

Regular Race Program

 

September 3, 2006

Sunday

8:00 P.M.

Sprint Series of Texas and Brazos Mini Sprints + Street Stock, Pure Stock, Cruiser, & Junior Mini Stock Point Race

 

September 8, 2006

Friday

NO RACES - IMCA Super Nationals in Boone, Iowa

 

September 15, 2006

Friday

8:00 P.M.

ASCS Sprint Car Race + Heats and Features for: I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. SportMod, I.M.C.A. Hobby Stock.  Features only for: Street Stock & Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock.Â

 

September 22, 2006

Friday

8:00 P.M.

Final Point Night for I.M.C.A. Classes--Features only: I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. SportMod, & I.M.C.A. Hobby Stock. Heats and features: Street Stock, Pure Stock, Cruiser, and Junior Mini Stock

 

Complete Finish

 

Friday, August 18, 2006

 

I.M.C.A. MODIFIED

 

FEATURE—1. #707—P.J. Egbert, Copperas Cove; 2. #144—Allen Waltermire, Harker Heights; 3. #5—Keith Green, Robinson; 4. #715—J.P. Dowell, Killeen; 5. #11J—Justin Radcliff, China Spring; 6. #5K—Kenny Stone, Troy; 7. #34—Ronnie Warren, Oglesby; 8. #76S—Cody Daniel, Waco; 9. #38—Billy Bachmayer Jr., Belton; 10. #83—Chad Estes, Troy; 11. #15—Andrew Simmerman, Evant; 12. #28—Russ Reed, Waco; 13. #9—Pat McGuire, Belton; 14. #3A—Matt Hood, McGregor.

 

Â

 

I-STOCK

 

FEATURE—1. #47—Benji Kirkpatrick, Elm Mott; 2. #251—B.J. Dulock, Robinson; 3. #83—Chad Estes, Troy; 4. #4—Jason Honey, Waco; 5. #84X—Eric Jones, Killeen; 6. #18K—Tommy Honey, Waco; 7. #42—Mark Geurin, Whitney; 8. #181—Ed Thompson, Waco; 9. #93—Jake Dunn, Waco.

 

Â

 

I.M.C.A. SportMod

 

FEATURE—1. #1B—Brandon Hood, McGregor; 2. #55—T.J. Green, Robinson; 3. #1—Keith White, Academy; 4. #1R—Ritchie Robins, Lorena; 5. #T7—Scott Tacker, West; 6. #14—Ricky Heckel, China Spring; 7. #771—Sam Sovey, Waco; 8. #5C—Chris Cogburn, Robinson; 9. #45T—Eric Tomlinson, Robinson; 10. #30—Chase Jupe, West; 11. #2—Brandon Stewart, Academy; 12. #07—Lil’ Robert Black, Hallsburg; 13. #52—Mark McDaniel, Elm Mott; 14. #24—Chris Wills, Waco; 15. #7—Cody Frank, Waco; 16. #107—David Goode, Belton; 17. #34—Corey Homan, Oglesby; 18. #58—Sid Kiphen, Gatesville; 19. #V18—Kenny Lee Merritt, Cleburne; 20. #181—Ed Thompson, Waco; 21. #S1—B.J. Dulock, Robinson; 22. #4D—Mondo Nevarez, Bruceville; 23. #3J—Donald Price, Whitney; 24. #5—Kevin Green, Robinson; DNR #03—Dillon Smith, China Spring.

 

Â

 

HOBBY STOCK

 

FEATURE—1. #03—Dillon Smith, China Spring; 2. #10—Jeremy Bost, Crawford; 3. #60—Nathan Sodek, Temple; 4. #17—Michael Robertson, McGregor; 5. #5C—Chandler Simons, Robinson; 6. #33—Charles Cosper, Belton; 7. #38—Allen Montgomery, Rhome; 8. #77—Tommy Franklin, Alvarado; 9. #83—O.N. Harcrow, West; 10. #18—Jeremy Hendrix, Robinson; 11. #22—Trey Johnson, Eddy; 12. #21—Jason Gallimore, Waco.

 

Â

 

STREET STOCK

 

FEATURE—1. #18—Paul Bolfing, Waco; 2. #42—Mark Geurin, Whitney; 3. #181—Ed Thompson, Waco; 4. #1—Doug Andrews, Waco; 5. #47—Shannon Dulock, Axtell; 6. #2—John Heffelfinger, Waco; 7. #71—Tommy Kirkpatrick, Leroy; 8. #03—Paul Barton, West; 9. #14—Greg Culverhouse, Waco; 10. #00—Merwin Balz, Temple; 11. #3—Mike Sutherland, Waco; 12. #32—Bill Eller, Hewitt; 13. #8—Greg Andrews, Waco; 14. #20X—Marty McKay, Whitney; 15. #20—James Hammack Jr., Lorena; 16. #11—Marshall Sauseda, Bellmead.

 

Â

 

PURE STOCK

 

FEATURE—1. #68—Wade White, Waco; 2. #31—Jeff Williams, Waco 3. #5R—Jimmy Reid, Waco; 4. #63—Andy Roller, Waco; 5. #4—David Sawyer, Axtell; 6 .#22—Jack Jenkins, Waco; 7. #C17—Charlie Norris, Hillsboro; 8. #54—Melvin Kemp Jr., Waco; 9. #96—Ryan Niles, Riesel; 10. #4W—John Watson, Waco; 11. #76S—Slim Daniel, Bellmead; 12. #27—Thomas Schmidt, Robinson; 13. #76—Ernest Moravec Jr., West; 14. #11—Marshall Sauseda, Bellmead; 15. #3—Edward Harcrow, West; 16. #32—Joe Williams, Waco; 17. #81R—Darrell Stanford, Waco; 18. #89—Shannon Bass, Elm Mott.

 

Â

 

CRUISER

 

FEATURE—1. #53—Raymond Hixson, China Spring; 2. #10—Jeff Willis, West; 3. #07—Michael Haisler, Elm Mott; 4. #96—Jeff Woodruff, Elm Mott; 5. #95—Linda Wills, Axtell; 6. #01—Dan Webre Jr., West; 7. #44—William Dean, Elm Mott; 8. #25—Michael Guenat, Robinson; 9. #47—Heath Zucha, Axtell; 10. #34Z—Zach Zaidle, Eddy; 11. #12—Paula Gilbert, China Spring; 12. #24—Russell Bullock, Waco.

 

Â

 

JUNIOR MINI STOCK

 

FEATURE—1. #3D—Dylan Smith, Riesel; 2. #03—Trey Estes, Waco; 3. #1T—Corbin Taylor, Waco; 4. #75—Kyle Davis, Robinson; 5. #63Z—Zachary Henson, Waco; 6. #7—Brandon Campos, Waco; 7. #0—Brandon Kreder, Elm Mott; 8. #84C—Aaron Childress, Bertram; 9. #28T—Trevor Reed, Waco; 10. #53—Jessie Parker, Waco.

 

Â

 

Â

 

Â

Mary Adamcik

Heart O' Texas Speedway

www.heartotexspeedway.com

254-829-2294

I35dirt@aol.com

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...