Jump to content

Heart o Texas Speedway results 6/30/06


Recommended Posts

McGuire Wins at HOT

 

Â

 

ELM MOTT—Pat McGuire from Belton took home the winner’s trophy in the I.M.C.A. modified feature Friday night at the Heart O' Texas Speedway before a house packed with fans there for the annual fireworks show and mid-season racing action. Justin Radcliff from China Spring ran second and Ronnie Warren from Oglesby from took third.

 

Â

 

The I-stock feature win went to Mark Geurin from Whitney with B.J. Dulock from Robinson in second and Chad Estes from Troy in third.

 

Â

 

Keith White from Academy topped a full field of I.M.C.A. SportMods. Sam Sovey from Waco picked up his third second place finish in a row and Scott Tacker from West rounded out the top three.

 

Â

 

Dillon Smith from China Spring reached the checkered flag ahead of Charles Cosper from Belton and Chandler Simons from Robinson in the I.M.C.A. hobby stock feature.

 

Â

 

Local drivers Paul Bolfing, Doug Andrews, and Ed Thompson finished one, two, and three in the street stock feature.

 

Â

 

Point leader, David Sawyer from Axtell, made it four in a row with another win in the pure stock feature. Melvin Kemp Jr. from Waco settled for second in the race and the point standings. Charlie Norris from Hillsboro was third.

 

Â

 

Michael Haisler from Elm Mott padded his point lead with a win in the cruiser feature. Raymond Hixson from China Spring grabbed second and David Willis from Elm Mott raced to third.

 

Â

 

Brandon Campos from Waco, Kyle Davis from Robinson, and Dylan Smith from Riesel were the top three in the junior mini stock feature.

 

Â

 

Kids ride the race cars during intermission at next week’s regular race program for all classes. Gates open at 6:00 P.M. and racing begins at 8:00 P.M. Check the schedule at www.heartotexspeedway.com.

 

Â

 

Coming Events

 

Â

 

July 7, 2006

Friday

8:00 P.M.

Regular Race Program + Kids Ride Race Cars

 

July 14, 2006

Friday

8:00 P.M.

Heats and Features for:Â I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. SportMod, I.M.C.A. Hobby Stock. Features only for: Street Stock, Pure Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock + Demolition Derby

 

July 21, 2006

Friday

8:00 P.M.

ASCS Sprint Car Race + Features only for: I.M.C.A. Modified, I-Stock, I.M.C.A. SportMod, I.M.C.A. Hobby Stock, Cruisers, and Junior Mini Stock. Heats and Features for: Street Stock & Pure StockÂ

 

July 28, 2006

Friday

Â

NO RACES -Monster Truck Show has been canceled - Vacation Break

 

 

Â

 

Complete Finish

 

Friday, June 30, 2006

 

Â

 

I.M.C.A. MODIFIED

 

FEATURE—1. #9—Pat McGuire, Belton; 2. #11J—Justin Radcliff, China Spring; 3. #34—Ronnie Warren, Oglesby; 4. #3A—Matt Hood, McGregor; 5. #118—Steven Carter, Waco; 6. #5—Keith Green, Robinson; 7. #4—David Hanusch, Belton; 8. #29—Mac Harmon, Hewitt; 9. #707—P.J. Egbert, Copperas Cove; 10. #28—Russ Reed, Waco; 11. #71—Michael Lamb, Aledo; 12. #6—Michael Hanusch, Temple; 13. DNR #83—Chad Estes, Troy; 14. DNR #5K—Kenny Stone, Troy.

 

Â

 

I-STOCK

 

FEATURE—1. #42—Mark Geurin, Whitney; 2. #251—B.J. Dulock, Robinson; 3. #83—Chad Estes, Troy; 4. #4—Jason Honey, Waco; 5. #02—Preston Ellis, Belton; 6. #44T—Jeff Turner, Combine; 7. #73K—David Khoury, Waco; 8. #8—Vernon Owens, Cedar Park; 9. #489—Anthony Otken, Killeen; 10. #181—Ed Thompson, Waco; 11. #34—Justin McCullough, Waco; 12. #7E—Fred Ellis, Killeen; 13. #18K—Tommy Honey, Waco; 14. #84X—Eric Jones, Killeen; 15. #29—Brandt Willis, Waco; 16. DQ #47—Benji Kirkpatrick, Elm Mott.

 

Â

 

I.M.C.A. SportMod

 

B-MAIN #1—(Top 6 to A) 7. #44T—Jeff Turner, Combine; 8. #21—Jimmie Thomas, Crawford; 9. #34—Corey Homan, Oglesby; 10. #1R—Ritchie Robins, Lorena.

 

B-MAIN #2—(Top 6 to A) 7. #1B—Brandon Hood, McGregor; 8. #V18—Kenny Lee Merritt, Cleburne; 9. #Sly 1—Shannon “Slider†Young, Clifton.

 

FEATURE—1. #Keith White, Academy; 2. #771—Sam Sovey, Waco; 3. #T 7—Scott Tacker, West; 4. #03—Dillon Smith, China Spring; 5. #2—Brandon Stewart, Academy; 6. #017—Nic Priem, Lexington; 7. #14—Ricky Heckel, China Spring; 8. #45T—Eric Tomlinson, Robinson; 9. #52—Mark McDaniel, Elm Mott; 10. #5—Kevin Green, Robinson; 11. #07—Lil’ Robert Black, Hallsburg; 12. #58—Sid Kiphen, Gatesville; 13. #24—Chris Wills, Waco; 14. #11—Donnie Hix, Sadler; 15. #30—Chase Jupe, Leroy; 16. #1W—D.L. Wilson, Waco; 17. #1H—Keith Green, Robinson; 18. #181—Ed Thompson, Waco; 19. #3J—Donald Price, Whitney; 20. #17—Jeffrey Shepperd, Waco; 21. #55—T.J. Green, Robinson; 22. DQ #5C—Chris Cogburn, Robinson; 23. DQ #7—Cody Frank, Waco; 24. DQ #47—Shannon Dulock, Axtell.

 

Â

 

I.M.C.A. HOBBY STOCK

 

FEATURE—1. #03—Dillon Smith, China Spring; 2. #33—Charles Cosper, Belton; 3. #5C—Chandler Simons, Robinson; 4. #27—Mark Bullock, Jr., Sunnyvale; 5. #60—Nathan Sodek, Temple; 6. #07—Stephen Robison, Abilene; 7. #18—Jeremy Hendrix, Waco; 8. #17—Michael Robertson, McGregor; 9. #22—Trey Johnson, Eddy; 10. #21—Jason Gallimore, China Spring; 11. #10—Jeremy Bost, Crawford; 12. DNR #027—Danny Pattat, Crandall.

 

Â

 

STREET STOCK

 

FEATURE—1. #18—Paul Bolfing, Waco; 2. #1—Doug Andrews, Waco; 3. #181—Ed Thompson, Waco; 4. #73X—Jason Gauntt, Elm Mott; 5. #3—Mike Sutherland, Waco; 6. #42—Mark Geurin, Whitney; 7. #71—Tommy Kirkpatrick, Leroy; 8. #2—John Heffelfinger, Waco; 9. #9—Paul Steele, Jr., Chilton; 10. #64—Paul Steele, Sr., Chilton; 11. #00—Merwin Balz, Temple; 12. #82—Lee Chasse, Killeen; 13. #32—Bill Eller, Hewitt; 14. #111—Matt Black, Chilton; 15. #14—Greg Culverhouse, Waco; 16. #03—Paul Barton, West; 17. DNR #47—Logan Saulters, Axtell; 18. DQ Marshall Sauseda, Bellmead; 19. DQ #7D—Danny Davis, Chilton.

 

Â

 

PURE STOCK

 

FEATURE—1. #4—David Sawyer, Axtell; 2. #54—Melvin Kemp, Jr., Waco; 3. #C17—Charlie Norris, Hillsboro; 4. #48—Kirk Tidwell, Hillsboro; 5. #76S—Slim Daniel, Bellmead; 6. #31—Jeff Williams, Waco; 7. #47—Shannon Dulock, Axtell; 8. #11—Marshall Sauseda, Bellmead; 9. #5R—Jimmy Reid, Waco; 10. #T27—Tommy Garcia, Bryan; 11. #68—Wade White, Waco; 12. #3—Edward Harcrow, West; 13. #63—Andy Roller, Waco; 14. #32—Joe Williams, Waco; 15. #27—Thomas Schmidt, Robinson; 16. #22—Jack Jenkins, Waco; 17. #08J—Johnnie Metcalf, Whitney; 18. #76—Ernest Moravec, Jr., West; 19. #81R—Darrell Stanford, Waco; 20. #8—Norman Raines, Waco; 21. #17X—Ray Vann, Waco; 22. #1—Timmy Kemp, Waco.

 

Â

 

CRUISERS

 

FEATURE—1. #07—Michael Haisler, Elm Mott; 2. #53—Raymond Hixson, China Spring; 3. #77—David Willis, Elm Mott; 4. #70—Sean Robertson, Waco; 5. #9H—Harold Sutter, Temple; 6. #25—Michael Guenat, Robinson; 7. #2—Gordon Coble, Elm Mott; 8. #24—Russell Bullock, Waco; 9. #44—William Dean, Elm Mott; 10. #01—Dan Webre, Jr., West; 11. #88—Randy Wimberly, Waco; 12. #96—Jeff Woodruff, Elm Mott; 13. #10—Jeff Willis, West; 14. #12—Paula Gilbert, China Spring; 15. #99—Steve Young, Robinson; 16. DNR #95—James Wills, Waco.

 

Â

 

JUNIOR MINI STOCK

 

FEATURE—1. #7—Brandon Campos, Waco; 2. #75—Kyle Davis, Robinson; 3. #3D—Dylan Smith, Riesel; 4. #63Z—Zach Henson, Waco; 5. #03—Trey Estes, Waco; 6. #65—Leon Alvarado, Riesel; 7. #75S—Steven Schmidt II, Waco; 8. #28T—Trevor Reed, Waco; 9. #84C—Aaron Childress, Bertram.

 

Â

 

Â

Mary Adamcik

Heart O' Texas Speedway

www.heartotexspeedway.com

254-829-2294

I35dirt@aol.com

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...