Jump to content

IMCA National/Regional/State points as of 5/25/06


rebelracewriter

Recommended Posts

For Immediate Release/Your Information May 26, 2006

From Bill Martin, IMCA Public Relations 319 472-2201, x225

 

IMCA Modified National Point Standings

Through May 25

1. Jeff Anderson, Atlantic, Iowa 828

2. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 783

3. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb. 689

4. Trevor Egbert, Salado, Texas 655

5. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb. 640

6. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 633

7. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 603

8. P.J. Egbert, Copperas Cove, Texas 594

9. Darryl Campbell, Everman, Texas 589

10. Keith Green, Waco, Texas 578

11. Mike Hansen, Alton, Iowa 572

12. Jeffry Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 571

13. Jeff Schroyer, Marshalltown, Iowa 553

14. Eric Evans, Imperial Beach, Calif. 547

15. Chris Bragg, Springtown, Texas 544

16. Michael Thompson, Waco, Texas 537

17. William (Pat) McGuire, Belton, Texas 530

18. Ronnie Wallace, North Platte, Neb. 522

19. Charley Brown, Maxwell, Neb. 517

20. Ryan Roath, Surprise, Ariz. 513

 

SuperFlow Western Region Point Standings

1. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 783

2. Jeffry Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 571

3. Eric Evans, Imperial Beach, Calif. 547

4. Ryan Roath, Surprise, Ariz. 513

5. Bill Smith III, Sparks, Nev. 484

6. Don Pannel, El Cajun, Calif. 482

7. Joe Parmeley, Phoenix, Ariz. 478

8. Steven McCollough, Imperial, Calif. 469

9. Wayne Francis, Daggett, Calif. 467

10. Clay Daly, Watsonville, Calif. 461

11. Bill Waltman, Quartz Hill, Calif. 455

12. Jeff Talley, Las Vegas, Nev. 450

13. Garrett Steitz, Los Banos, Calif. 444

14. Ronnie Williams, Las Vegas, Nev. 428

15. Jim Bonetti, Pahrump, Nev. 426

16. Levi Kiefer, Pahrump, Nev. 419

17. Leland Hibdon, Pahrump, Nev. 417

18. Jason Pike, Pahrump, Nev. 405

19. Duane Rogers, Imperial, Calif. 383

20. Frank Russell, Fort Mohave, Ariz. 380

 

Super Flow North Central Region Point Standings

1. Jeff Anderson, Atlantic, Iowa 828

2. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb. 640

3. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 603

4. Mike Hansen, Alton, Iowa 572

5. Jeff Schroyer, Marshalltown, Iowa 553

6. Ron Pope, Mason City, Iowa 477

7. Randy Brands, Boyden, Iowa 461

8. Greg Cox, Altoona, Iowa 450

9. Jeff Stephens, Arion, Iowa 447

10. Josh Gilman, Stuart, Iowa 445

11. Vern Jackson, Waterloo, Iowa 442

12. Richie Gustin Jr., Marshalltown, Iowa 419

13. Rod Scheuermann, Scranton, Iowa 359

14. Mike Albertsen, Audubon, Iowa 354

15. Chet Ragan, Eagle Lake, Minn. 335

16. Jim Thies, Mapleton, Iowa 329

17. Joren Boyce, Minot, N.D. 327

18. Clayton Christensen, Spencer, Iowa 324

19. Josh Foster, Montrose, Iowa 319

20. Keith Schmitz, Swaledale, Iowa 317

 

SuperFlow Central Region Point Standings

1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb. 689

2. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 633

3. Ronnie Wallace, North Platte, Neb. 522

4. Charley Brown, Maxwell, Neb. 517

5. Chris Alcorn, Lincoln, Neb. 505

6. Don Hagan, Culbertson, Neb. 499

7. David Trauernicht, Beatrice, Neb. 491

8. David Murray Jr., Oberlin, Kan. 480

9. Jordan Grabouski, Beatrice, Neb. 455

10. C. Scott Bivens, David City, Neb. 452

11. Robby Haines, Benkelman, Neb. 448

12. Corey Lagroon, Salina, Kan. 438

13. Brice Riley, Indianola, Neb. 403

14. Marty Clark, Russell, Kan. 393

15. Brandon Hagan, Culbertson, Neb. 375

16. Carl Hund, Easton, Kan. 373

17. Greg Metz, Washington, Kan. 366

18. James Kleinheksel, Columbus, Neb. 354

19. Randy Porter, Hutchinson, Kan. 348

20. Tim Watts, Beloit, Kan. 342

 

SuperFlow South Central Region Point Standings

1. Trevor Egbert, Salado, Texas 655

2. P.J. Egbert, Copperas Cove, Texas 594

3. Darryl Campbell, Everman, Texas 589

4. Keith Green, Waco, Texas 578

5. Chris Bragg, Springtown, Texas 544

6. Michael Thompson, Waco, Texas 537

7. William (Pat) McGuire , Belton, Texas 530

8. Max Helms Sr., Victoria, Texas 453

9. Justin Radcliff, China Spring, Texas 407

10. William J. Pittaway, Corpus Christi, Texas 399

11. Toby Hubbard, Springtown, Texas 396

12. David Elliott, Eastland, Texas 373

13. David J. Hanusch, Belton, Texas 348

14. Steve Hayes, Eastland, Texas 334

15. Rick Green, Liberty Hill, Texas 331

16. Scotty Brown, Dallas, Texas 328

17. Kenny Stone, Temple, Texas 326

18. Danny Gribble, Granger, Texas 321

19. Wesley Hamilton, Killeen, Texas 315

20. Ronnie Warren, Oglesby, Texas 314

 

SuperFlow Eastern Region Point Standings

1. Jimmy Hiett, Anniston, Ala. 500

2. Scottie Hiett, Anniston, Ala. 486

3. Jason Hiett, Anniston, Ala. 476

4. Michael Strickland, Munford, Ala. 464

5. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 459

6. Richard Clew, Harmony, N.C. 425

7. Jeremy Hiett, De Armanville, Ala. 404

8. Lonnie Clay Coker, Munford, Ala. 399

9. Myron DeYoung, Crystal, Mich. 395

10. Jimmy Hale Jr., Ionia, Mich. 393

11. Dale Caswell, West Monroe, N.Y. 382

12. Sean Lias, Westfield, Pa. 366

David Conner Jr., Anniston, Ala. 366

14. Steve Carr, Semes, Ala. 338

15. Jim Click, Loxley, Ala. 337

16. Greg Hopkins, Pensacola, Fla. 335

Josh Wright, Mooresville, N.C. 335

18. Kyle Rutkoski, Mobile, Ala. 333

19. Jay Dunaway, Ragland, Ala. 328

20. Eddie Brannon, Anniston, Ala. 327

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Alabama

1. Jimmy Hiett, Anniston, Ala. 500

2. Scottie Hiett, Anniston, Ala. 486

3. Jason Hiett, Anniston, Ala. 476

4. Michael Strickland, Munford, Ala. 464

5. Jeremy Hiett, De Armanville, Ala. 404

 

Arizona

1. Jeffry Sheppard Jr., Golden Valley, Ariz. 571

2. Joe Parmeley, Phoenix, Ariz. 478

3. Wayne Francis, Daggett, Calif. 467

4. Ryan Roath, Surprise, Ariz. 445

5. Jeff Talley, Las Vegas, Nev. 415

 

Arkansas

1. Jayson Hefley, Austin, Ark. 206

Shawn Blees, Mountain Pine, Ark. 206

Buddy Pifer, Little Rock, Ark. 206

4. David Baser, Jacksonville, Ark. 193

5. Cory Lyman, Benton, Ark. 181

 

California

1. Eric Evans, Imperial Beach, Calif. 547

2. Don Pannel, El Cajun, Calif. 482

3. Bill Waltman, Quartz Hill, Calif. 455

4. Clay Daly, Watsonville, Calif. 410

5. Steven McCollough, Imperial, Calif. 389

 

Colorado

1. Regan Tafoya, Farmington, N.M. 128

2. John Stephenson, Grand Junction, Colo. 110

3. Dwain McCarty, Delta, Colo. 104

4. Jeffrey Handke, Clifton, Colo. 100

5. Derek Kopp, Montrose, Colo. 98

 

Idaho

1. Travis Metz, Blackfoot, Idaho 191

2. Travis Kidd, Idaho Falls, Idaho 182

Richard G. Anderson, Shelley, Idaho 182

4. Darrell Grebb, Idaho Falls, Idaho 176

5. Daniel S. Waldemar, Chubbuck, Idaho 157

 

Illinois

1. Robbie Reed, Mexico, Mo. 148

2. Jeff Waterman, Quincy, Ill. 144

3. Henry DeLonjay, Quincy, Ill. 143

4. Josh Foster, Montrose, Iowa 141

5. Jim Roach, Kahoka, Mo. 138

 

Iowa

1. Jeff Anderson, Atlantic, Iowa 828

2. Jeff Schroyer, Marshalltown, Iowa 553

3. Ricky Stephan, South Sioux City, Neb. 513

4. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 465

5. Greg Cox, Altoona, Iowa 450

 

Kansas

1. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 525

2. Corey Lagroon, Salina, Kan. 402

3. Marty Clark, Russell, Kan. 393

4. Randy Porter, Hutchinson, Kan. 348

5. David Murray Jr., Oberlin, Kan. 326

 

Michigan

1. Jimmy Hale Jr., Ionia, Mich. 288

2. Myron DeYoung, Crystal, Mich. 281

3. Joshua James Borton, Crystal, Mich. 280

4. Milt Montgomery Jr., Alma, Mich. 266

5. Chad Maurer, Eaton Rapids, Mich. 205

 

Minnesota

1. Andrew Timm, Mankato, Minn. 287

2. Jeff Feil, Nicollet, Minn. 215

3. Jerry Wren, Howard Lake, Minn. 212

4. Chad Ragan, Eagle Lake, Minn. 211

5. Paul J. Burger, Belle Plaine, Minn. 201

 

Missouri

1. Bill Adams, West Plains, Mo. 220

2. Chris Piper, West Plains, Mo. 219

3. Trent Cockrum, West Plains, Mo. 210

4. Kevin Collins, West Plains, Mo. 199

5. Carmon Vincent, Moody, Mo. 189

 

Nebraska

1. Johnny Saathoff, Beatrice, Neb. 689

2. Chris Alcorn, Lincoln, Neb. 505

3. C. Scott Bivens, David City, Neb. 452

4. David Trauernicht, Beatrice, Neb. 451

5. Charley Brown, Maxwell, Neb. 395

 

New Mexico

1. Butch Reid Jr., Carlsbad, N.M. 193

2. Neal Flowers, Hobbs, N.M. 187

3. Bob Sikes, Eunice, N.M. 186

4. Trent Crawford, Midland, Texas 173

5. Raymond Berry, Hobbs, N.M. 163

 

Nevada

1. Bill Smith III, Sparks, Nev. 449

2. Dan Fitzgerald, Las Vegas, Nev. 439

3. Tim Mazour, Winnemucca, Nev. 326

4. Leland Hibdon, Pahrump, Nev. 325

5. Jim Bonetti, Pahrump, Nev. 299

 

New York

1. Dale Caswell, West Monroe, N.Y. 382

2. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 355

3. Kevan Cook, Constantia, N.Y. 317

4. Johnny Hill, Hastings, N.Y. 254

5. Sean Lias, Westfield, Pa. 251

 

North Carolina

1. Richard Clew, Harmony, N.C. 313

2. Josh Wright, Mooresville, N.C. 259

3. James Stevens, Statesville, N.C. 234

4. Matt Emmering, Lincolnton, N.C. 209

5. Chase Austin, Eudora, Kan. 165

 

North Dakota

1. Joren Boyce, Minot, N.D. 327

2. Marlyn Seidler, Underwood, N.D. 266

3. Wayne Johnson, Minot, N.D. 249

4. Aaron Turnbull, Estevan, Sask. 243

5. Mike Hagen, Williston, N.D. 228

 

Pennsylvania

1. Sean Lias, Westfield, Pa. 115

2. Mark Griffin, Canton, Pa. 114

3. Larry Robbins, Knoxville, Pa. 110

4. Scott Bennett, Waverly, N.Y. 105

5. Michael D. Smith, Arkport, N.Y. 104

 

South Dakota

1. Dirk Kirk, Sloan, Iowa 147

2. Mike Hansen, Alton, Iowa 146

3. Jimmy Cole, Sioux City, Iowa 144

4. Reese Coffee, Hinton, Iowa 143

5. Jay Noteboom, Hinton, Iowa 138

 

Texas

1. Trevor Egbert, Salado, Texas 655

2. P.J. Egbert, Copperas Cove, Texas 594

3. Darryl Campbell, Everman, Texas 589

4. Keith Green, Waco, Texas 578

5. Chris Bragg, Springtown, Texas 544

 

Vermont

1. Brian Piper, Fairlee, Vt. 35

2. Ronnie Leroux, Irasburg, Vt. 33

3. Robert Gioia, White River Junction, Vt. 32

4. Leonard A. West, Rochester, N.H. 31

 

Wisconsin

1. Benji LaCrosse, Luxemburg, Wis. 210

2. Jared Siefert, Green Bay, Wis. 189

3. Eddie Muenster, Green Bay, Wis. 163

4. Lance Arneson, Krakow, Wis. 160

5. David Werbelow, Shawano, Wis. 159

 

Wyoming

1. Casey Delp, Rock Springs, Wy. 73

2. Jeff Cooper, Riverton, Wy. 69

Adam West, Alpine, Wy. 69

4. Kevin Wright, Rock Springs, Wy. 59

5. Sam McCloskey, Marbleton, Wy. 58

 

IMCA Sunoco Late Model National Point Standings

1. Rob Toland, Bettendorf, Iowa 292

2. Tom Darbyshire, Morning Sun, Iowa 261

3. Kevin Blum, Colona, Ill. 254

4. Terry Neal, Ely, Iowa 244

5. Mike Murphy Jr., Colona, Ill 229

6. Darrel DeFrance, Marshalltown, Iowa 223

7. Ryan Griffith, Webster City, Iowa 214

8. Todd Cooney, Des Moines, Iowa 213

Tony Moro, Polk City, Iowa 213

Craig Jacobs, Des Moines, Iowa 213

11. Mike Smith, Jewell, Iowa 205

12. Jeremy Grady, Story City, Iowa 204

13. Hershel Roberts, East Moline, Ill. 189

14. Ray Guss Jr., Milan, Ill. 182

15. Jim Sandusky, Coal Valley, Ill. 171

16. Eric Gustaf, Moline, Ill. 170

Mark Preston, Port Byron, Ill. 170

18. Fred Remley, Blue Grass, Iowa 167

19. Ron Gustaf, Moline, Ill. 160

20. Nate Beuseling, Coal Valley, Ill. 156

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Illinois

1. Mark Burgtorf, Quincy, Ill. 80

2. Boone McLaughlin, Mediapolis, Iowa 78

3. Tom Darbyshire, Morning Sun, Iowa 76

Ray Guss Jr., Milan, Ill. 76

5. Kevin Blum, Colona, Ill. 74

 

Iowa

1. Terry Neal, Ely, Iowa 244

2. Darrel DeFrance, Marshalltown, Iowa 223

3. Rob Toland, Bettendorf, Iowa 222

4. Ryan Griffith, Webster City, Iowa 214

5. Todd Cooney, Des Moines, Iowa 213

Tony Moro, Polk City, Iowa 213

Craig Jacobs, Des Moines, Iowa 213

 

Deery Brothers Summer Series Point Standings

1. Jeff Aikey, Waterloo, Iowa 243

2. Rob Toland, Bettendorf, Iowa 241

3. Terry Neal, Ely, Iowa 215

Jay Johnson, West Burlington, Iowa 215

5. Boone McLaughlin, Mediapolis, Iowa 213

6. Greg Kastli, Waterloo, Iowa 207

7. Tom Darbyshire, Morning Sun, Iowa 201

Mark Preston, Port Byron, Ill. 201

9. Justin Reed, Quincy, Ill. 189

10. Darrel DeFrance, Marshalltown, Iowa 186

11. Sam Halstead, New London, Iowa 178

12. Eric Gustaf, Moline, Ill. 175

13. Matt Ryan, Davenport, Iowa 173

14. Lonnie Bailey, Quincy, Ill. 170

15. Mike Smith, Jewell, Iowa 155

16. Darin Duffy, Hazleton, Iowa 152

17. Ron Gustaf, Moline, Ill. 141

18. Andy Nezworski, Buffalo, Iowa 126

19. Mike Murphy Jr., Colona, Ill. 122

20. Kevin Tomlinson, New London, Mo. 117

 

IMCA KSE Racing Products Sprint Car National Point Standings

1. Neil Stevens, Bingham Lake, Minn. 175

2. Bruce Allen, Mankato, Minn. 171

3. Sidney Denzer, LeSueur, Minn. 167

4. Dwain Wilmes, Kasota, Minn. 162

5. John Greenwood, Woodward, Iowa 161

6. Brett Allen, Kasota, Minn. 150

7. Jim Smith, Redwood Falls, Minn. 147

8. Jason Tostenson, Gaylord, Minn. 142

9. Brandon Allen, Mankato, Minn. 140

10. Chris Graf, Glencoe, Minn. 129

Al Hargrave, St. Paul, Minn. 129

12. Dan Grams, Gaylord, Minn. 128

13. Jesse Lee Cripe, Rice, Minn. 121

14. Mike Sargent, Cleveland, Minn. 114

15. Jennifer Eriksen, Burnsville, Minn. 98

16. Keith Beckler, Litchfield, Minn. 96

17. Andrew Gorres, Lamberton, Minn. 81

18. Jesse Smith, Mankato, Minn. 72

19. Ron Smith, Mankato, Minn. 64

20. Dan Menk, Franklin, Minn. 49

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Minnesota

1. Neil Stevens, Bingham Lake, Minn. 175

2. Bruce Allen, Mankato, Minn. 171

3. Sidney Denzer, LeSueur, Minn. 167

4. Dwain Wilmes, Kasota, Minn. 162

5. John Greenwood, Woodward, Iowa 161

 

Jeff¹s Performance Southern SportMod National Point Standings

1. Keith White, Academy, Texas 712

2. Robert Black, Waco, Texas 665

3. Cody Frank, Lorena, Texas 654

4. Duain Pritchett, Combine, Texas 598

5. Eric Tomlinson, Waco, Texas 596

6. Tim Eaves, Shreveport, La. 562

7. Kevin Green, Robinson, Texas 551

8. Dillon Smith, Waco, Texas 520

9. Chris Cogburn, Waco, Texas 492

10. Brandon Stewart, Little River Academy, Texas 481

11. Chase Jupe, West, Texas 479

12. Michael Knighten, Shreveport, La. 474

13. Mark McDaniel, Elm Mott, Texas 469

14. Derick Grigsby, Marshall, Texas 466

15. David Gossett, Fort Worth, Texas 446

16. Jerry Graves Jr., Lubbock, Texas 433

Sam Sovey, Waco, Texas 433

18. T.J. Green, Robinson, Texas 424

19. Jeffrey Shepherd, Waco, Texas 422

20. Bobby Kellogg Jr., Natchitoches, La. 420

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Arkansas

1. Mark Simmons, Warren, Ark. 243

2. Shannon Mann, Warren, Ark. 224

3. Lee Curry, El Dorado, Ark. 211

4. Jeff Marks, Crossett, Ark. 200

5. Steve Bolin, Hamburg, Ark. 175

 

Colorado

1. David Whitaker, Farmington, N.M. 34

2. Ryan Bard, Farmington, N.M. 33

3. Garrett Higgins, Aztec, N.M. 32

 

Louisiana

1. Tim Eaves, Shreveport, La. 562

2. Derick Grigsby, Marshall, Texas 466

3. Michael Knighten, Shreveport, La. 445

4. Ricky Burk Jr., Marshall, Texas 420

5. Ronald Pilkington, Marshall, Texas 374

 

New Mexico

1. Scott Pyle, Midland, Texas 199

2. Tony Fisher, Midland, Texas 173

3. Eric Jarrel, Hobbs, N.M. 162

Chris Dosher, Seminole, Texas 162

Doug Cox, Odessa, Texas 162

 

Texas

1. Keith White, Academy, Texas 712

2. Robert Black, Waco, Texas 665

3. Cody Frank, Lorena, Texas 654

4. Duain Pritchett, Combine, Texas 598

5. Eric Tomlinson, Waco, Texas 596

 

Karl Chevrolet Northern SportMod National Point Standings

1. Scott Durlin, State Center, Iowa 508

2. Jason Mallicoat, Boone, Iowa 459

3. Kyle Wahlert, Des Moines, Iowa 444

4. Keith Williamson, Maxwell, Iowa 442

5. Austin J. Kaplan, Ankeny, Iowa 421

6. Tony Olson, Cedar Rapids, Iowa 417

7. Scott Davis, Boone, Iowa 397

8. Danny Dvorak, Vinton, Iowa 396

9. Jacob Murray, Hartford, Iowa 376

10. Brett Ladehoff, Marshalltown, Iowa 340

11. Rob Olson, Cedar Rapids, Iowa 316

12. Bob Ebaugh, Waterloo, Iowa 312

13. Jason W. Purvis, Boone, Iowa 295

14. Ryan Lundy, Knoxville, Iowa 245

15. Rick Gladson, Des Moines, Iowa 220

16. Bugs Vincent, Nevada, Iowa 214

17. Mike Krall, Waterloo, Iowa 213

18. Mark McNeece, Albia, Iowa 206

19. Cody Warrick, Boone, Iowa 203

20. Dean Taylor, Boone, Iowa 199

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Iowa

1. Scott Durlin, State Center, Iowa 508

2. Jason Mallicoat, Boone, Iowa 459

3. Kyle Wahlert, Des Moines, Iowa 444

4. Keith Williamson, Maxwell, Iowa 442

5. Austin J. Kaplan, Ankeny, Iowa 421

 

Wisconsin

1. Tracy Wassenberg, Shawano, Wis. 145

2. Charles A. Grall, Pulaski, Wis. 136

3. Shawn Wagner, Green Bay, Wis. 134

4. Joe Reuter, Shawano, Wis. 133

Tom Schmidt, Seymour, Wis. 133

IMCA Sunoco Stock Car National Point Standings

1. Brian Blessington, Breda, Iowa 853

2. Duain Pritchett, Combine, Texas 680

3. Benjamin Kirkpatrick, Elm Mott, Texas 653

4. Eric Jones, Killeen, Texas 634

5. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 624

6. Toby Miller, Boyd, Texas 622

7. Josh Hudson, Kensington, Kan. 573

8. Josh Carpenter, Fairbury, Neb. 570

9. Tom Earl III, Fort Worth, Texas 569

10. Cory Struckhoff, Kensington, Kan. 566

11. Mike Nichols, Harlan, Iowa 563

12. Damon Murty, Chelsea, Iowa 557

13. Jason Honey, Waco, Texas 517

14. David Smith, Lake City, Iowa 515

15. Randy Andreasen, Lytton, Iowa 514

16. Caleb Peters, Oberlin, Kan. 512

17. Cham Savage, Copperas Cove, Texas 496

18. Jeff Turner, Combine, Texas 492

Michael Miles, Keller, Texas 492

20. Brady Koch, Cambridge, Neb. 486

 

Destroyer Chassis Southern Region Point Standings

1. Duain Pritchett, Combine, Texas 680

2. Benjamin Kirkpatrick, Elm Mott, Texas 653

3. Eric Jones, Killeen, Texas 634

4. Toby Miller, Boyd, Texas 622

5. Tom Earl III, Fort Worth, Texas 569

6. Jason Honey, Waco, Texas 517

7. Cham Savage, Copperas Cove, Texas 496

8. Jeff Turner, Combine, Texas 492

Michael Miles, Keller, Texas 492

10. Tommy Honey, Waco, Texas 448

11. Randell Jones, Weatherford, Texas 435

12. Tim Ezell, Buffalo, Texas 429

13. Cody Burkhart, Decatur, Texas 424

14. Jacob Dunn, Belton, Texas 412

15. Ed Thompson, Waco, Texas 411

16. Charlie Wilson, Denton, Texas 403

17. Brandon Dulock, Waco, Texas 391

18. Zana Faye Craig, Killeen, Texas 387

19. Chris Coxwell, Satsuma, Ala. 366

20. Michael Lee Johnson , Robertsdale, Ala. 357

 

Jet Racing Northern Region Point Standings

1. Brian Blessington, Breda, Iowa 853

2. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 624

3. Josh Hudson, Kensington, Kan. 573

4. Josh Carpenter, Fairbury, Neb. 570

5. Cory Struckhoff, Kensington, Kan. 566

6. Mike Nichols, Harlan, Iowa 563

7. Damon Murty, Chelsea, Iowa 557

8. David Smith, Lake City, Iowa 515

9. Randy Andreasen, Lytton, Iowa 514

10. Caleb Peters, Oberlin, Kan. 512

11. Brady Koch, Cambridge, Neb. 486

12. Jason Davis, Norton, Kan. 479

13. Tyler Hahn, Stockton, Kan. 424

14. Luke Veren, Haverhill, Iowa 422

15. Randy Killen, Des Moines, Iowa 412

16. Chad Strachen, Minot, N.D. 399

17. Roger Verdoorn, Sibley, Iowa 398

18. Steve Curtis, Grimes, Iowa 393

19. Lance Borgman, Beatrice, Neb. 384

20. Josh Daniels, Des Moines, Iowa 376

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Alabama

1. Chris Coxwell, Satsuma, Ala. 366

2. Michael Lee Johnson, Robertsdale, Ala. 357

3. William Boothe Jr., Citronelle, Ala. 355

4. Lee Reynolds, Mobile, Ala. 354

5. Mark Barnhill, Irvington, Ala. 237

 

Colorado

1. Ed Brown, Montrose, Colo. 110

Roland Thomas, Mesa, Colo. 110

3. Warren Kramer, Montrose, Colo. 101

4. Jon Campbell, Palisdade, Colo. 99

5. David J. Geist, Hotchkiss, Colo. 87

 

Iowa

1. Brian Blessington, Breda, Iowa 853

2. Damon Murty, Chelsea, Iowa 557

3. David Smith, Lake City, Iowa 515

4. Randy Andreasen, Lytton, Iowa 514

5. Luke Veren, Haverhill, Iowa 400

 

Kansas

1. Jason Schoenberger, Gorham, Kan. 453

2. Tyler Hahn, Stockton, Kan. 424

3. Josh Hudson, Kensington, Kan. 393

4. Cory Struckhoff, Kensington, Kan. 389

5. Jason Rogers, Selden, Kan. 357

 

Minnesota

1. Dan Mackenthun, Hamburg, Minn. 304

2. Charles Clobes, Fairfax, Minn. 255

3. Jim Larson, Rushmore, Minn. 229

4. Jeff Senne, Fairmont, Minn. 217

5. Trent Schroeder, Worthington, Minn. 200

 

Nebraska

1. Josh Carpenter, Fairbury, Neb. 492

2. Eric Rempel, Palmyra, Neb. 341

3. Brady Koch, Cambridge, Neb. 336

4. Lance Borgman, Beatrice, Neb. 328

5. Todd Laflin, Beatrice, Neb. 295

 

New Mexico

1. Wesley Crouch, Midland, Texas 184

2. Justin Graves, Odessa, Texas 182

3. Tommy Dempsey, Midland, Texas 177

4. Chris Meyers, Lubbock, Texas 172

5. Jeremy Wooley, Hobbs, N.M. 135

 

North Dakota

1. Chad Strachen, Minot, N.D. 399

2. Robby Rosselli, Minot, N.D. 363

3. Tim McCloud, Belcourt, N.D. 249

4. Frank Cox, Surrey, N.D. 225

5. Justin Laducer, Belcourt, N.D. 212

 

South Dakota

1. Hans Houfek, Homer, Neb. 147

2. Sid Mosher, Sioux City, Iowa 145

3. Tony Ritterbush, Dunlap, Iowa 143

4. Les Lundquist, Sioux City, Iowa 140

Heath Vanden Bosch, Whiting, Iowa 140

 

Texas

1. Duain Pritchett, Combine, Texas 680

2. Benjamin Kirkpatrick, Elm Mott, Texas 653

3. Eric Jones, Killeen, Texas 634

4. Toby Miller, Boyd, Texas 622

5. Tom Earl III, Fort Worth, Texas 569

 

Wisconsin

1. Rod Snellenberger, Pulaski, Wis. 208

2. Kyle Frederick, Gillett, Wis. 193

3. Brian Bruechert, Kewaunee, Wis. 182

4. Jason Czarapata, Pulaski, Wis. 178

5. Larry Karcz Jr., Pulaski, Wis. 170

 

IMCA Sunoco Hobby Stock National Point Standings

1. Allen Montgomery, Rhome, Texas 789

2. Donavon Smith, Lake City, Iowa 749

3. Dustin Smith, Lake City, Iowa 742

4. Noel Jones, Fort Worth, Texas 687

5. Michael Hulsey, Keller, Texas 672

6. Nathan Sodek, Temple, Texas 668

7. Charles Cosper, Belton, Texas 659

8. Mark Bullock Jr., Sunnyvale, Texas 623

9. Luke Wanninger, Jefferson, Iowa 616

10. Trent Murphy, Jefferson, Iowa 615

11. Jerry West, Fort Worth, Texas 597

12. Wade Wagenblast, Deshler, Neb. 596

Dillon Smith, Waco, Texas 596

14. Jason Gallimore, Waco, Texas 567

15. Chandler Simons, Waco, Texas 535

16. Jim Buss, Hastings, Neb. 525

17. Justin Wagner, Culbertson, Neb. 521

18. Trey Johnson, Hewitt, Texas 509

19. Todd Bass, Des Moines, Iowa 504

20. Stephen Robison, Abilene, Texas 497

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings (Top 5)

Alabama

1. Greg Turberville, Robertsdale, Ala. 381

2. Richie Brasmer, Mobile, Ala. 379

3. Chris Hartman, Loxley, Ala. 307

4. Charles Jones, Robertsdale, Ala. 299

5. Anthony Gregory, Magnolia Springs, Ala. 293

 

Idaho

1. Nick Moore, Idaho Falls, Idaho 70

Mason Krei, Idaho Falls, Idaho 70

3. Scott Wiklund, Shelley, Idaho 69

4. Craig Blom, Idaho Falls, Idaho 68

5. Scott Pemberton, Idaho Falls, Idaho 64

 

Iowa

1. Donavon Smith, Lake City, Iowa 749

2. Dustin Smith, Lake City, Iowa 742

3. Luke Wanninger, Jefferson, Iowa 616

4. Trent Murphy, Jefferson, Iowa 615

5. Todd Bass, Des Moines, Iowa 504

 

Kansas

1. Brady Schoen, Downs, Kan. 481

2. Adam Balthazor, Stockton, Kan. 449

3. Dustin McClurg, Logan, Kan. 340

4. B.J. Dauer, Marquette, Kan. 285

Kelly Karnopp, Norton, Kan. 285

 

Minnesota

1. Drew Barglof, Sioux Rapids, Iowa 74

2. Doug Wark, Jordan, Minn. 65

3. Jason Andrews, Okabena, Minn. 64

Michael Borkenhagen, Truman, Minn. 64

5. John Briggs, Calumet, Iowa 61

Josh Andrews, Sioux Falls, S.D. 61

 

Nebraska

1. Jim Buss, Hastings, Neb. 498

2. Travis Runcie, Beatrice, Neb. 395

3. Jason Koch, Cambridge, Neb. 337

4. Wade Wagenblast, Deshler, Neb. 323

5. Kyle Vanover, Beatrice, Neb. 317

 

New Mexico

1. Don Sheen, Midland, Texas 199

2. Zac Mason, Hobbs, N.M. 185

3. Fabian Fabela, Eunice, N.M. 173

4. Justin Johnson, Odessa, Texas 172

5. Billy Brunson Jr., Eunice, N.M. 164

 

North Dakota

1. Philip J. Brandvold, Ryder, N.D. 250

2. Bob Fuegmann, Minot, N.D. 228

3. Michael Swallers, Minot, N.D. 224

4. Gary Hamilton, Minot, N.D. 151

5. Matthew Lang, Turtle Lake, N.D. 134

 

South Dakota

1. Rusty Montagne, North Sioux City, S.D. 151

2. Bill Woehler, South Sioux City, Neb. 148

John Cain, Homer, Neb. 148

4. Troy Woelber, Hull, Iowa 145

5. Jason Ward, Sioux City, Iowa 140

 

Texas

1. Allen Montgomery, Rhome, Texas 789

2. Michael Hulsey, Keller, Texas 672

3. Nathan Sodek, Temple, Texas 668

4. Charles Cosper, Belton, Texas 659

5. Noel Jones, Fort Worth, Texas 648

 

Wisconsin

1. Edward Anschutz Jr., Algoma, Wis. 141

2. Frank Paul, Kewaunee, Wis. 132

3. Marcus Moede, Casco, Wis. 131

4. David DeGrave, Luxemburg, Wis. 128

5. Jarred VanLaanen, Green Bay, Wis. 123

 

IMCA Sport Compact National Point Standings

1. Neil Nabholz, Waterloo, Iowa 97

Nathan Canham, Deshler, Neb. 97

David Feeney, Garrison, Iowa 97

4. William Kirk, Vinton, Iowa 95

5. Jay Kreft, Carleton, Neb. 94

6. Garett Hake, Concordia, Kan. 35

7. David Bowersox, Hastings, Neb. 34

8. Peter Kruse, Deshler, Neb. 31

 

Smiley¹s Racing Products State Point Standings

Iowa

1. Neil Nabholz, Waterloo, Iowa 97

David Feeney, Garrison, Iowa 97

3. William Kirk, Vinton, Iowa 95

 

Nebraska

1. Nathan Canham, Deshler, Neb. 97

2. Jay Kreft, Carleton, Neb. 94

3. Garett Hake, Concordia, Kan. 35

4. David Bowersox, Hastings, Neb. 34

5. Peter Kruse, Deshler, Neb. 31

 

30

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...